“Bite”: mēneša laikā iedzīvotāju ierīcēs novērsti vairāk nekā 14,5 miljoni drošības risku
Analizējot datus, “Bite” eksperti secinājuši, ka izplatītākais apdraudējuma veids bijis dažādas ļaunprātīgas programmatūras, ko krāpnieki izmanto, lai uzlauztu un bojātu lietotāju ierīces un to operētājsistēmas. Piemēram, septembrī krasi audzis apdraudējumu skaits, kas veikts, izmantojot programmu “Trojas zirgs”. Šī programma visbiežāk izplatās, maskējoties par šķietami nekaitīgu lietojumprogrammu vai datni. “Trojas zirgam” inficējot ierīci, tiek palēnināta tās darbība, mainīti tīmekļa pārlūkprogrammas iestatījumi, rādot “uznirstošas” reklāmas vai pat izsūtot ziņojumus no ierīces lietotāja e-pasta adreses. Šī gada augustā konstatēti 8 šādi gadījumi, savukārt septembrī - jau 634.
Viens no izplatītākajiem apdraudējumu veidiem bijis arī “typosquatting” jeb interneta saišu zagšana. Lietotāji mēdz pieļaut drukas kļūdas, rakstot interneta vietnes adresi pārlūkprogrammā, un kibernoziedzinieki to izmanto kā krāpšanas veidu, speciāli reģistrējot interneta vietnes ar nepareiziem nosaukumiem, lai izmantotu tās ļaunprātīgos nolūkos.
Cits izplatīts kiberdraudu veids septembrī bija dažādu pikšķerēšanas shēmu izmantošana. Šis krāpšanas veids tiek izmantots e-pastos, teksta ziņās vai saziņas lietotnēs, izsūtot cilvēkiem viltotas saites, kas informē par it kā saņemtām balvām, izpārdošanas akcijām utt. Tomēr šīs saites ved lietotāju uz ļaunprātīgām interneta vietnēm ar mērķi izvilināt sensitīvus datus.
“Piemēram, septembrī Krievijā bāzēta interneta vietne www.introsoft-one.com ir pakļāvusi riskam daudzu Latvijas lietotāju personiskos un, iespējams, pat finanšu datus, uzdodoties par oficiālu “Meta” platformu un ar viltotu “WhatsApp” biznesa kontu aicinot sadarboties. Šādas shēmas kibernoziedziniekiem ļauj “nopelnīt” ievērojamas naudas summas,” stāsta Una Ahuna – Ozola, “Bite” Korporatīvo un sabiedrisko attiecību vadītāja.
Populārs kiberuzbrukuma veids septembrī bija arī kriptokrāpšana, kad kibernoziedzinieks iedzīvotāju datoros instalē ļaunprātīgu programmatūru, lai iegūtu lietotāju saražoto kriptovalūtu. Šos krāpšanas gadījumus lietotājs bieži pat nevar pamanīt, jo vienīgā pazīme ir ierīces darbības palēnināšanās, kas saistīta ar fonā notiekošajiem krāpšanas procesiem.
“Mūsdienās augsta kibernoziegumu skaita dēļ antivīrusa programmas viedierīcēs ir kļuvušas par fundamentālu digitālās drošības nepieciešamību, tā pasargājot savus datus, finanses un ierīces. Turklāt, ņemot vērā pašreizējo kiberdraudu sarežģītību un kibernoziedzinieku rafinētās krāpšanas metodes, kas turpina attīstīties, riskiem ir pakļauti pat apzinīgākie interneta lietotāji. Oktobris ir kiberdrošības mēnesis, kad īpaši tiek aktualizēti kiberdrošības apdraudējumi, aicinot būt piesardzīgiem un aizdomāties par savām darbībām internetā. Tāpēc ne vien personīgo zināšanu vairošana par draudiem internetā, bet arī tādi drošības risinājumi kā antivīruss ir efektīvs un preventīvs veids, kā varam parūpēties par savu un ierīču drošību,” skaidro U. Ahuna – Ozola.
Viņa papildina, ka mūsdienu tehnoloģiju un mākslīgā intelekta straujā attīstība liecina, ka nākotnē jaunās tehnoloģijas mācēs ar lietotājiem sarunāties cilvēku valodā, un ļaundari to varēs izmantot, lai izvilinātu informāciju. Tāpēc savas ierīces būs jāsargā ne tikai ar dubulto autentifikāciju, bet arī jāveic citi drošības pasākumi, piemēram, ja bijis aizdomīgs zvans no tiešā vadītāja, kurš lūdzis pārskaitīt ievērojamu naudas summu, nepieciešams to pārbaudīt, uzrakstot e-pastu vai atzvanot, lai pārbaudītu ziņas patiesumu. Tāpat arvien populārāk būs ieviest koda vārdu, kas jāpasaka, lai apstiprinātu zvanītāja patieso identitāti.
Jau ziņots, ka kopš šī gada jūnija “Bite”, sadarbojoties ar kiberdrošības uzņēmumu “Whalebone”, piedāvā visaptverošu drošības pakalpojumu – jaunākās paaudzes antivīrusa programmu “Antivīruss+”, kas atšķiras no citiem risinājumiem ar to, ka programma viedierīcē nav jālejupielādē, tā nav arī fiziski nav redzama un darbojas kā virtuāls pakalpojums.