Aptauja: iedzīvotāji šogad turpinās Ziemassvētku tradīcijas, taču eksperti kopā būšanai mudina izmantot tehnoloģijas
Pandēmija ir mainījusi dažādus procesus sabiedrībā, un šogad tā neapšaubāmi ietekmēs arī Ziemassvētku svinēšanu. Piemēram, epidemioloģisko ierobežojumu dēļ šajos svētkos nevarēs rīkot lielas svinības kopā ar visu radu saimi. Tomēr, kā liecina BITES aptauja, nedaudz vairāk nekā trešā daļa jeb 32% aptaujāto svinēs svētkus tuvāko ģimenes locekļu lokā.
Runājot par citām sabiedrībā iemīļotām Ziemassvētku tradīcijām, no kurām cilvēki negrasās atteikties, lai radītu svētku noskaņu, 29% respondentu dekorēs māju un rotās svētku eglīti. Turklāt aptaujātie ir pārliecināti, ka eglītes meklēšana ir droša aktivitāte svaigā gaisā.
Aptuveni katrs piektais jeb 18% aptaujāto prioritāti neatteiksies no apdāvināšanas. Mazāk – aptuveni 10% respondentu nav gatavi atteikties no Adventes atzīmēšanas, jo Ziemassvētku gaidīšanas laiks viņiem ir ļoti svarīgs. Turklāt Adventi var atzīmēt droši, atrodoties mājās. Tikmēr 7% neatteiksies no piparkūku cepšanas, jo tā raisa omulīgu atmosfēru, un arī to var darīt mājās kopā ar ģimeni.
Tomēr šogad katrai ģimenei būs jāmeklē jauni formāti, kā epidemioloģiski droši turpināt piekopt iecienītākās tradīcijas. Cilvēkiem būs jāmeklē veidi, kā tās mainīt un pielāgot jaunajiem apstākļiem, jo svētku garu varēs uzturēt vien vienas mājsaimniecības ietvaros.
“Šī situācija uz lietām liek paskatīties no cita skatu punkta, talkā ņemot tehnoloģijas. Ja pērn svētku vakariņas visas radu saimes lokā varēja notikt, tad šogad ar radiniekiem Ziemassvētku vakarā var sazināties ar video zvana starpniecību, apmainoties emocionāliem vēstījumiem. Tādā veidā var organizēt arī dažādas galda spēles starp vairākām mājsaimniecībām vai dzejoļu skaitīšanas maratonu. Šis ir laiks, kad ne tikai svinēt svētkus un turpināt izkopt ģimenes tradīcijas, bet arī rūpēties vienam par otra veselību, pasargāt tuvākos un vienlaikus izmēģināt jaunus svinēšanas formātus,” mudina BITES Korporatīvo un sabiedrisko attiecību vadītāja Una Ahuna - Ozola.
Viņu papildina psihoterapeite Gunita Kleinberga: “Galvenokārt stāsts ir par mūsu pašu attieksmi un spēju pielāgoties. Šogad apstākļi ir citādāki. Proti, rūpes par ģimenes locekļiem, īpaši vecākā gadagājuma, vislabāk izrādīt, viņus pasargājot no saslimšanas. Turklāt tradīcijas svētkos ir dažādas, un ne visas pandēmija izmaina, piemēram, mājas rotāšana un piparkūku cepšana var notikt joprojām, tā radot svētku sajūtu. Ja runājam par, piemēram, bērniem un kā viņiem izskaidrot izmaiņas Ziemassvētku tradīcijās, jāteic, ka bērni vienmēr ir gatavi piedalīties dažādos jaunos piedzīvojumos, izbaudīt svaigas pieredzes, nedomājot par tradīcijām kā svētku svinēšanas standartu. Vecākiem atliek vien būt radošiem!”
*Aptauju veica mobilo sakaru operators BITE 2020. novembrī, sadarbojoties ar pētījumu aģentūru “Norstat Latvija”. Tajā piedalījās vairāk nekā 700 respondentu vecumā no 18-74 gadiem visā Latvijā.