Eksperti: pieaugušie internetā bieži vien pieļauj tās pašas kļūdas, kuras bērni

bite.lv | Bite

Katru dienu ekspertu redzeslokā nonāk gadījumi, kas saistīti ar informācijas drošības, tostarp personas datu, apdraudējumiem internetā. Pieredze liecina, ka pieaugušie digitālajā vidē bieži vien pieļauj tās pašas kļūdas, kuras bērni. Tāpēc, tuvojoties Pasaules Drošāka interneta dienai 5.februārī, mobilo sakaru operators BITE, sadarbojoties ar Latvijas Drošāka interneta centru, ir apkopojis praktiskus padomus, kā parūpēties par datu drošību mobilajās ierīcēs, kas jāņem vērā kā lieliem, tā maziem. 

Mūsdienās mobilajās ierīcēs glabājam dažādu informāciju - privātus foto un video, personas datus, internetbankas pieejas u.tml. Tomēr, ja mobilā ierīce netiek pienācīgi aizsargāta, tā ir viegli pieejama ikvienam. Piemēram, BITES pieredzē ir gadījumi, kad vecāki saņem neierasti lielus ikmēneša mobilo sakaru rēķinus, jo bērni bez atļaujas izmanto viņu viedtālrunus – ne vien lieto internetu un spēlē spēles, bet arī iegādājas dažādus maksas pakalpojumus mobilo aplikāciju veikalos “App Store” un “Google Play”. 

“Ja ierīce nav pietiekami aizsargāta, tā var būt pieejama ne tikai bērniem, bet arī ļaundariem, kuri izvērš digitālajā vidē dažādus pārkāpumus, piemēram, izmanto sensitīvus privātpersonu vai uzņēmumu datus, lai veiktu fiktīvus darījumus, izspiestu naudu, reģistrētos nelegālās interneta vietnēs vai izvērstu pret kādu kibermobingu u.tml. Tāpēc ikdienā ir ļoti svarīgi ievērot kiberdrošības labo praksi. Piemēram, drošības iestatījumu aktivizēšanai viedierīcēs jābūt tik pat automātiskai darbībai kā drošības jostas lietošana, iesēžoties automašīnā,” uzsver BITES tehnoloģiju eksperts Dainis Dembovskis.

Lai vecāki varētu runāt ar bērniem par drošu mobilo ierīču, interneta lietošanu un efektīvākajiem veidiem, kā aizsargāt privātus datus, arī viņiem pašiem ir jāpilnveido savas zināšanas šajās jomās. Sevišķi tagad, kad mobilo ierīču un interneta iespējas strauji attīstās. Tāpēc BITES un Latvijas Drošāka interneta centra eksperti ir apkopojuši praktiskus padomus par drošu mobilo ierīču, interneta lietošanu un datu aizsardzību, kas jāielāgo gan pieaugušajiem, gan jāiemāca bērniem. 

# Izmanto privātuma iestatījumus
Mūsdienās sociālajos medijos tiek publicēta ļoti daudzveidīga informācija. Arī privāta. Tāpēc ir ieteicams ierobežot tās pieejamību citiem, izmantojot privātuma iestatījumus. Piemēram, “Facebook” un “Instagram” piedāvā iespēju bloķēt ziņas, kas saņemtas no svešiniekiem, kā arī ierobežot piekļuvi informācijai par publicētajiem ierakstiem, darbavietu, skolu, attiecību statusu, dzīvesvietu u.tml. Ja sociālo mediju profils netiek aizsargāts, citi var izmantot šo informāciju, lai, piemēram, izveidotu viltus profilus un autorizētos dažādās nelegālās interneta vietnēs. 

Privātuma iestatījumus var uzstādīt arī viedierīcēm, piemēram, padarīt viedtālruni “neredzamu”, izslēdzot navigāciju (GPS). Arī lejupielādējot dažādas mobilās aplikācijas, ir svarīgi izvērtēt, kādām ierīces funkcijām tā pieprasa piekļuvi. Piemēram, vai aplikācijai, kura paredzēta budžeta plānošanai, vai mobilajai spēlei ir nepieciešama piekļuve ierīces foto galerijai, GPS, kontaktu sarakstam, īsziņām, mikrofonam, kamerai u.tml. 

# Rūpīgi izvērtē, kādu informāciju publicē internetā
Pirms publicēt internetā fotogrāfiju, video, komentāru, viedokli par kādu tēmu u.tml. vienmēr jāpatur prātā, ka šī informācija tur paliks uz visiem laikiem – arī tad, ja tu to izdzēsīsi konkrētajā interneta vietnē. Tu nekad nevari būt drošs, ka kāds to nebūs nokopējis un saglabājis vai pārsūtījis tālāk. Savukārt, lai pasargātu savu publicēto saturu no nelabvēlīgas izmantošanas, sociālie mediji, piemēram, “Facebook” piedāvā bloķēt atzīmēšanas iespēju (“tagging”) citu ievietotās fotogrāfijās vai liegt iespēju citiem komentēt tavus ierakstus un fotogrāfijas. Problēmu gadījumā par citu lietotāju rīcību un viņu publicēto saturu var ziņot sociālo mediju lietotāju atbalsta komandai vai Latvijas Drošāka interneta centram – drossinternets.lv.

“Rūpīgi ir jāseko līdzi arī saturam, kas sarakstes laikā e-pastos, savstarpējās saziņas vietnēs u.c. resursos tiek nosūtīts citiem -  kā ļoti labiem draugiem, tā arī kolēģiem, paziņām u.tml., piemēram, fotogrāfijas un video, kā arī ziņas, kas satur konfidenciālu informāciju. Nekad nevar zināt, kā sarunu biedrs var izmantot šo informāciju. Proti, viņš to var pārsūtīt tālāk vai nopludināt informāciju internetā, uzsākt šantāžu u.tml.,” tā Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

# Izmanto drošas autentifikācijas metodes 
Mobilajam telefonam ieteicams uzstādīt sarežģītu pieejas paroli. Savukārt dažādās interneta vietnēs ieteicams veikt autentifikāciju, ar kādu no personīgajiem sociālo mediju profiliem, piemēram, “Facebook”. Tas nozīmē, ka, ievadot pieejas datus, uz norādīto mobilo telefonu vai e-pastu, tiek nosūtīts īpaši ģenerēts kods, kas kalpo kā pieejas atslēga.

“Ikdienā izmantojam daudz un dažādus resursus, ierīces, kurām nepieciešama parole. Izmantot visās vietās vienu paroli nav droši, taču iegaumēt visas – teju neiespējami. Tāpēc, uzglabājot paroles mobilajā telefonā, to aizsargāšanai var izmantot īpaši šim mērķim paredzētās mobilās aplikācijas, piemēram, “KeePass” vai “LastPass”. Tās nodrošina piekļuvi privātai informācijai tikai ar paroli, ģenerē drošas paroles, atļauj dalīties ar privātu informāciju aizsargātā veidā u.tml. Turpretim antivīrusa risinājumi ļauj pasargāt mobilo ierīci gan no vīrusiem, gan dažādām ļaundabīgam programmatūrām, ar kurām ikviens var saskarties, lietojot internetu,” skaidro D. Dembovskis. 

# Neatstāj bez uzraudzības personīgos profilus un kredītkaršu datus
Ja izmanto citiem piederošas mobilās ierīces, piemēram, planšetdatoru, beidzot darbu, ir svarīgi izrakstīties jeb iziet no personīgajiem kontiem – e-pasta, internetbankas u.tml. To, vai tas ir izdarīts, ir vērts pārbaudīt pat divas reizes, jo dubults neplīst! 

Tāpat internetā ieteicams izmantot privātus interneta pārlūkprogrammu logus, lai meklētā informācija un piekļuves personīgajiem kontiem netiek saglabātas. Savukārt, dodot mobilās ierīces bērniem, vecākiem vienmēr jāpārliecinās, lai atvasēm nebūtu iespēja izmantot kredītkaršu datus un bez atļaujas vai nejauši iepirkties mobilo aplikāciju un interneta veikalos. 

Jāuzsver, ka rūpējoties par drošību internetā un privātu datu aizsardzību, ir jāizmanto kompleksi risinājumi, kas ietver gan regulāru izglītošanos, gan jaunāko tehnoloģisko iespēju izmantošanu, jo tikai tā var uzlabot ierīču un datu aizsardzības efektivitāti, ir pārliecināti eksperti.

Investējot 100 000 eiro, BITE izstrādājusi mobilo aplikāciju “ManaBite”

Pieci ekspertu padomi, kā bērniem un pusaudžiem reaģēt uz kibermobingu

Kādas tehnoloģijas ņemt līdzi atpūtas braucienos un kur doties? Atbild slavenības

Ar mērķi veicināt 5G attīstību Latvijā un Lietuvā “BITES Grupa” un “Tele2” dalīs tīkla infrastruktūru

Praktiski padomi, kā izvēlēties elektroskūteri un braukt ar to droši

Latvijas hokeja fanus raksturo uzticība savai komandai un skaļa balss

Hokeja fani pārbauda savu jaudu un uzmundrina Latvijas hokeja izlasi pirms pasaules čempionāta

Eksperti: tikai saskaršanās ar biznesa riskiem rosina uzņēmējus ieviest integrētus IKT risinājumus

Hokeja fani: viens no galvenajiem Latvijas hokeja izlases panākumu avotiem – labs ritms

BITES apgrozījums pērn sasniedza 106,3 miljonus eiro

Vairāk nekā puse iedzīvotāju fanos par Latvijas hokeja izlasi Pasaules čempionātā hokejā

BITE noslēdz klientu apkalpošanas centru digitalizācijas projektu

Visaktīvāk mobilo internetu viedtālruņos izmanto kurzemnieki

Noslēgts “Latnet” reorganizācijas process

Praktiski ekspertu padomi, kā runāt ar bērnu par kibermobingu

Lai izglītotu par kibermobingu, Rīgas Hanzas vidusskolā organizē Kiberdienu skolēniem

BITES tīkla jauda šogad tiks palielināta par 53%

Mobilo ierīču lietotājiem bīstamākās kaitnieciskās programmatūras

BITE dubulto pārdošanas apjomus internetā

BITE pērn investējusi 100 000 eiro darbinieku profesionālās izaugsmes veicināšanā

Desmit pazīmes, kas var liecināt, ka bērns cieš no kibermobinga

Eksperts: Vai viedtālruņa iebūvētā atmiņa var izmainīt pasauli?

BITE: 45% mobilā interneta apjoma tiek patērēti lielākajos sociālajos tīklos – “Youtube” un “Facebook”

Kā parūpēties par papildu romantikas devu attiecībās, izmantojot modernās tehnoloģijas?

Kā digitālās tehnoloģijas palīdz uzlabot biznesa efektivitāti: praktiski padomi uzņēmējiem

Tendence: pieprasītākās mobilo telefonu krāsas ir melna, zila un zelta

Eksperti: pieaugušie internetā bieži vien pieļauj tās pašas kļūdas, kuras bērni

5 populārākās mobilās aplikācijas, kas ierobežo viedtālruņa lietošanu auto vadīšanas laikā

Jauna tendence - dārgi viedtālruņi sīvi konkurē ar lētākām ierīcēm

Kā pagarināt mobilā telefona mūžu aukstā laikā?

Svētkos mobilā interneta patēriņš pieaug divas reizes

Kas raksturo Latvijas iedzīvotāju "Paldies!" teikšanas kultūru?

Svētkos strādājošo piedzīvojumi darbā: liek no jauna noticēt Ziemassvētku vecītim

Kā vislabāk iemūžināt skaistākos svētku mirkļus ar viedtālruni?

Eksperti: Darbinieki kļūst aizvien vērtīgāki

Aptauja: īpašu “Paldies!” par darbu svētkos visvairāk ir pelnījuši mediķi

Praktiski padomi, kā parūpēties par tehnoloģisku Ziemassvētku dāvanu drošību

Apvienojas "Stream Networks" un "LATNET Serviss"

Eksperts: 5G tehnoloģijas biznesam ļaus būt efektīvākam un straujāk attīstīties

Kas jāņem vērā vecākiem, runājot par kibermobingu ar digitālajiem bērniem?

BITE un "Huawei" nostiprina sadarbību

BITE turpina sadarbību ar LHF arī jaunajā hokeja sezonā

BITE tīkla un pakalpojumu modernizēšanā reģionos šogad investējusi 8 miljonus eiro

Kā sagatavot “garšīgu” CV un motivācijas vēstuli? Ieteikumi jaunajiem profesionāļiem

BITE investē 50 000 eiro klientu apkalpošanas centra modernizēšanā Bauskā

Četras lietas, kas jāzina par “geimingu”

Viedtālruņi un kiberdrošība - populāri mīti un patiesības

Sešas mobilās aplikācijas, kas palīdzēs papildināt zināšanas

BITE kā pirmais mobilo sakaru operators Latvijā sāk piedāvāt “Apple” ražotāja risinājumus biznesam

"Jauno talantu dienas" - iniciatīva jauniešu talantu attīstības un karjeras izaugsmes veicināšanai

Pieci iemesli, kas padara "iPhone" par kulta preci

Aptauja: Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs ceļo bez apdrošināšanas

Piecas mobilās spēles darba produktivitātes uzlabošanai

Investējot 100 tūkstošus eiro, Daugavpilī atklāj pirmo reģionālo “BITES Jauno tehnoloģiju parku”

5 praktiski padomi, kā parūpēties par bērnu drošību masu pasākumos

Aizvien biežāk mājas internetam cilvēki izvēlas jaudīgu mobilo pieslēgumu

BITE un “Compensa” sāk piedāvāt nepārtraukto ceļojuma apdrošināšanu

Piecas noderīgas aplikācijas dziedāšanas iemaņu uztrenēšanai

Kā sabiedrībā zināmi vecāki rūpējas par savu bērnu drošību?

Sagatavo viedtālruni ceļojumam un atpūties bez raizēm

Noderīgi aksesuāri viedtālruņiem košāko vasaras mirkļu ķeršanai

Latvijā vecākus visvairāk uztrauc svešinieku radīti apdraudējumi bērniem

Četri radoši Latvijas zīmoli, ko ir vērts atbalstīt

Brāļi Bukarti u.c. hokejisti atklāj, kādas fanu aktivitātes viņu uzmundrina visvairāk

Bērns viens pats mājās - kā parūpēties par drošību?

Fanošanas paradumi mainās: katrs trešais seko līdzi hokeja aktualitātēm mobilajās ierīcēs

Uzņēmējus kibernoziegumi uztrauc vairāk nekā vandālisms un zādzības

Pieredzējušu Latvijas hokeja līdzjutēju TOP 10 fanošanas padomi

BITE turpina investēt tīkla pārklājuma paplašināšanā Latvijas reģionos – atklātas septiņas jaunas 4G bāzes stacijas

Trešā daļa Latvijas hokeja fanu uzskata: galvenais ir piedalīties, nevis uzvarēt

BITE plāno ieguldīt tīkla infrastruktūrā aptuveni 10 miljonus eiro

Latvijas hokeja fani: Pasaules čempionāts hokejā ir tradīcija, kas vieno

Tendence: uzņēmēji novērtē mūsdienu tehnoloģiju priekšrocības, tomēr izmanto tās nelabprāt

Video satura patēriņš mobilajās ierīces pieaug, BITE turpina stiprināt tīkla kvalitāti un kapacitāti

"BITE Latvija" iegādājusies "Stream Networks" un "LATNET Serviss"

BITE sāk piedāvāt jaunu pakalpojumu – gudro video novērošanu mājoklim un biznesam

Mobilie risinājumi Valentīndienas noskaņās

Mobilo sakaru lietojums viesabonēšanā Eiropā turpina palielināties

Pieaug mobilo aplikāciju loma biznesā

Mobilās aplikācijas, kas palīdzēs piepildīt populārākās Jaunā gada apņemšanās

BITE papildinājusi viedtālruņu klāstu ar moderno “Samsung Galaxy A8”

BITE aktīvi paplašina 4G interneta pārklājumu

Aicinājumam iepriecināt svētkos strādājošos atsaucas vairāki tūkstoši iedzīvotāju

Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju tuviniekus Ziemassvētkos sveic ar mobilā telefona starpniecību

Mobilās aplikācijas - aizraujošam Ziemassvētku gaidīšanas laikam

BITES tīklu izmantos interneta pakalpojumu nodrošināšanai lidojumos

Aptauja: svētku brīvdienās strādās katrs desmitais

10 noderīgas mobilās aplikācijas izdevīgiem pirkumiem internetā

BITE pārklājuma paplašināšanā Latvijas reģionos šogad investējusi vairāk nekā 3 miljonus eiro

Piecas viedierīces, ar ko pārsteigt tehnoloģiju cienītājus Ziemassvētkos

Talsos atklāts modernizēts BITES klientu apkalpošanas centrs

Eksperti iesaka, kā atpazīt viltotas mobilās aplikācijas un iepirkties droši

BITE iesaka, kā ar viedtālruņa palīdzību izveidot svētkos efektīvu gaismas objektu

“Stream Networks” un tā meitasuzņēmums “LATNET Serviss” pievienosies “BITES Grupas” uzņēmumiem

Padomi jaunajiem uzņēmējiem drošas digitālās biznesa vides veidošanā

BITE atklāj jau trešo jauno tehnoloģiju parku un uzsāk “iPhone X” tirdzniecību