Aptauja: Jauniešiem ir būtisks elastīgs darba laiks un iespēja to pielāgot privātām vajadzībām
To, ka modernai un jaunākajām tehnoloģijām bagātai darba videi ir mazāka nozīme, īpaši izceļ darba ņēmēji vecumā līdz 25 gadiem. Šajā vecuma grupā aptaujātie arī norāda, ka pievilcīgi finanšu nosacījumi – atalgojums un prēmijas - ir svarīgāks kritērijs, ko sagaidīt no darba devēja, par profesionālām pilnveides iespējām, tādām kā mentorings, apmācības, dažādi profesijai nepieciešami kursi.
Tikmēr darba devēji, lai arī līdzīgi kā darba ņēmēji, norāda, ka jaunajiem speciālistiem ir būtisks atalgojums, pārsteidzīgi domā, ka darba attiecību sākumā tiek sagaidītas straujas karjeras izaugsmes iespējas un noteikts statuss. Aptaujātajiem darba ņēmējiem līdz 25 gadiem šis faktors ir mazāk svarīgs, tam ierindojoties aiz tādiem aspektiem kā darba devēja vērtības un to sakritība ar paša attieksmi pret dzīvi, kā arī iespējam līdzsvarot darba un privāto dzīvi. Jāatzīst, ka darba devēji ne vienmēr apzinās, ka jaunajiem speciālistiem svarīga ir vērtību saderība ar savu darbavietu.
Turpina “Bite” Klimata kontroles vadītāja Endija Kaševska: “Aizvadītajos gados darba tirgus un veids, kā tiek dibinātas attiecības starp darba devēju un ņēmēju un kā tiek veidota organizāciju kultūra, ir ļoti mainījies. Vēl pirms kāda laika to varēja skaidrot ar paaudžu atšķirībām, darba tirgus prasībām, savukārt šobrīd savu ietekmi ir atstājusi arī Covid-19 pieredze. Tomēr neatkarīgi no šiem ārējiem faktoriem, nemainīgi svarīgi ir apzināties, ko meklē jaunie speciālisti un kā iekļaušanu darba tirgū padarīt maksimāli atbalstošu un veiksmīgu. Tieši tāpēc mums bija svarīgi paskatīties, kas, iespējams, ir tās lietas prioritāšu sarakstā, kuras no darba ņēmēju perspektīvas ir kļuvušas sekundāras un kuras – izšķirošas. Piemēram, prasība pēc elastīga darba laika, otrajā plānā noliekot darba vietu kā vidi, kur būt un strādāt, ir likumsakarīga tendence, jo šodien ikvienam ir jāspēj elastīgi pielāgot darbu dažādiem apstākļiem.”
Tajā pašā laikā E. Kaševska pozitīvi vērtē aptaujā secināto, ka, tāpat kā darba ņēmēji, arī darba devēji apzinās, ka jaunajiem speciālistiem ir svarīga brīva darba atmosfēra, turklāt visiem, arī pieredzējušiem, kolēģiem gados.
Stāsta E.Kaševska: “Tikai apzinoties, ko jaunais speciālists sagaida no darba devēja, ir iespējams panākt sadarbību. Mums “Bite” birojs joprojām ir un turpinās būt uzņēmuma saliedētībai un attīstībai svarīga kopā būšanas vieta, tomēr jauno darba ņēmēju prioritāšu respektēšana ir būtisks aspekts, lai veidotos sadarbība. Ne velti, piemēram, šogad veiksmīgi esam pieteikuši pirmās komandas, kurās jaunie kolēģi savus darba pienākumus veic tikai no mājām. Mēs pielāgojāmies mainīgajam darba tirgum un sniedzām potenciālajiem darbiniekiem darba iespējas, kas viņiem šķiet motivējošas. Un situācija ir izdevīga abām pusēm – uzņēmums iegūst plašāku, dažāda vecuma darbinieku loku, nodarbinot cilvēkus arī Latvijas reģionos, savukārt darbiniekiem ir iespēja strādāt lielā, mūsdienīgā uzņēmumā no jebkuras vietas Latvijā.”
Tikmēr “CV-Online Latvia” mārketinga un komunikācijas vadītāja Krista Roziņa atzīmē, ka būtiski ir pievērst uzmanību jauniešu vēlmei sagaidīt no darba devēja profesionālās pilnveides iespējas. “Ne darba devēji, ne darba ņēmēji nenoliedz atalgojuma nozīmi. Vienlaikus, kā parāda aptaujas rezultāti, darba devēji mentoringam jeb atbalsta sniegšanai tomēr piešķir mazāku nozīmi, nekā to sagaida jaunie darba ņēmēji. Domājot par jauno darbinieku piesaisti un veiksmīgu iekļaušanu uzņēmumā, liela nozīme ir gan tam, kā jaunais darbinieks tiek integrēts uzņēmuma kultūrā, kļūstot par tā vērtīgu sastāvdaļu, gan arī tam, kāds profesionāls atbalsts jaunā speciālista attīstībā tiek sniegts, ” uzsver K. Roziņa.
Darba devēju un darba ņēmēju aptauju par jauno profesionāļu iekļaušanu darba tirgū īstenoja “CV-Online Latvia” un “Bite”. Tā īstenota 2021. gada augustā, aptaujājot 101 darba devēju un vairāk nekā 1000 ekonomiski aktīvos Latvijas iedzīvotājus, tostarp jaunos darba ņēmējus vecumā līdz 25 gadiem.