Aptauja: 78% iedzīvotāju joprojām nav pietiekamu zināšanu par 5G tehnoloģiju
Pētot datus pa vecuma grupām, aptauja atklājusi, ka 29% jeb aptuveni trešā daļa iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 29 gadiem novērtējuši savas zināšanas par 5G kā pietiekamas. Vecuma grupā no 30 līdz 39 gadiem tā domā 28% aptaujāto, bet vecuma grupa no 40 līdz 49 gadiem – 24% respondentu. Turpretim tikai 20% aptaujāto vecumā no 50 līdz 59 gadiem un 13% respondentu vecumā no 60 līdz 74 gadiem uzskata, ka viņiem ir pietiekamas zināšanas par 5G.
Paraugoties uz datiem reģionu griezumā, visvairāk kā pietiekamas savas zināšanas par 5G novērtējuši Rīgas (23%), Pierīgas (27%), Zemgales (22%) un Vidzemes (21%) iedzīvotāji. Kurzemē un Latgalē situācija nedaudz atšķiras – 18% iedzīvotāju katrā no reģioniem vērtējuši savas zināšanas par 5G kā pieteikamas.
“Lai gan 5G tehnoloģijas ieviešana ir bijusi viena no telekomunikāciju nozares prioritātēm jau vairākus gadus, ir tikai pašsaprotami, ka tādi globāli notikumi kā pandēmija un ģeopolitiskie izaicinājumi ir izvirzījušies priekšplānā. Tiesa, tas neatceļ to, ka 5G infrastruktūras un tīkla ieviešana Latvijā turpināsies. Līdz ar to ir būtiski, ka nozare pastiprināti pievērš uzmanību cilvēku izglītošanai par šo tehnoloģiju un tās radītajiem ieguvumiem gan biznesa sektoram, gan sabiedrībai kopumā, aptverot ne vien pilsētas, bet arī reģionus. Arī “Bite” mērķu augšgalā nākamo gadu laikā būs 5G tīkla attīstīšana – līdz šim esam veikuši virkni priekšdarbu, tostarp iegūstot tiesības izmantot ļoti svarīgas frekvenču joslas, tāpat esam ieguvuši startēģiski svarīgu partneri – telekomunikāciju aprīkojuma ražotāju “Ericsson”. Tam sekos 200 jaunu 5G bāzes staciju izbūve aptuveni tuvākā gada laikā,” saka Una Ahuna – Ozola, “Bite” Korporatīvo un sabiedrisko attiecību vadītāja.
Viņa papildina, ka 5G nodrošinās gan ātrāku internetu, gan zemāku latentāti un daudzas citas priekšrocības. Turklāt runa nav tikai par tās iespējām iedzīvotāju ikdienā, bet galvenokārt tieši biznesa, industriālajos risinājumos izglītībā, satiksmē, zinātnē, veselībā, pilsētvidē, inovācijās, investīciju piesaistē u. tml. Tam būs arī izšķiroša loma, Latvijas ekonomikai restartējoties pēc Covid-19 un ģeopolistisko izaicinājumu radītajām krīzēm.
“Būtiski uzsvērt, ka, lai izjustu šīs tehnoloģijas iespējas un nozīmi, ir nepieciešama ne tikai 5G infrastruktūra, pie kā izbūves šobrīd strādā visi operatori. Ir jāveicina arī biznesa vides izpratne par to, kā 5G var palīdzēt kāpināt uzņēmumu produktivitāti un konkurētspēju,” turpina U. Ahuna – Ozola.
“Bite” savu 5G tīklu izbūvē, sadarbojoties ar vienu no pasaulē vadošajiem telekomunikāciju jomas spēlētājiem – “Ericsson”, kas savā jaunākajā “Ericsson Mobility Report” ziņojumā norāda, ka šīs tehnoloģijas ieviešana virzās ātrāk nekā iepriekšējo paaudžu G tehnoloģiju ieviešana, un 2022. gada beigās 5G abonentu skaits globāli sasniegs jau 1 miljardu. Savukārt 2027. gada beigās to skaits varētu sasniegt 4.4 miljardus. Tāpat šajā ziņojumā stāstīts, ka 2021. gada visā pasaulē strauji – par 80% - audzis to tehnoloģisko risinājumu skaits, kas pieslēgts lietu internetam jeb IoT. Prognozēts, ka tas turpinās augt, un 2023. gadā lietu interneta ierīces lielākoties izmantos NarrowBand IoT un Cat-M tehnoloģijas.
“Ir skaidrs, ka ar līdz šim veiktajiem pasākumiem vēl ir par maz, lai palielinātu sabiedrības informētību par 5G, tāpēc arī mēs kā IKT uzņēmums, kas nodrošinās 5G sakarus un integrētās iespējas, nākotnē turpināsim veidot aktivitātes sabiedrības izpratnes un zināšanu veicināšanai par šo inovatīvo tehnoloģiju un tās iespējām,” saka U. Ahuna – Ozola.
*Aptauju veica “Bite”, sadarbojoties ar pētījumu aģentūru “Norstat Latvija”. Aptauja notika 2022. gada jūnijā, piedaloties 1011 iedzīvotājiem vecumā no 18 līdz 74 gadiem.