“Bite”: pērn rekordliela uzņēmēju interese par aizsardzību no kiberuzbrukumiem
Kā nesen ziņoja informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija “Cert.lv”, pēdējais gads Latvijas kibertelpā uzskatāms par kiberuzbrukumiem intensīvāko periodu visā organizācijas pastāvēšanas vēsturē kopš 2011. gada.
“Vērtējot uzņēmumu izpratni par IKT drošības risinājumu vajadzību, jāsaka, ka iepriekšējais gads iezīmē pozitīvu tendenci – uzņēmumi par drošības jautājumiem sākuši domāt preventīvi, nevis brīdī, kad saskārušies ar reāliem draudiem un tie jau nodarījuši zaudējumus. Prakse rāda, ka par hakeru un vīrusu uzbrukumu upuriem var kļūt ikviens uzņēmums neatkarīgi no biznesa lieluma, tāpēc IKT drošības pasākumi var pasargāt no ievērojamiem zaudējumiem. Piemēram, aizvien aktuāli ir izspiedējvīrusi, kas nobloķē datoru, noziedzniekam pieprasot izpirkuma maksu un paralizējot visu uzņēmuma darbību. Tādā gadījumā maksa par drošības pakalpojumiem ir daudzkārt mazāka nekā potenciālie biznesa riski. Turklāt, drošības risinājumi izmaksu ziņā šobrīd ir kļuvuši uzņēmējiem vēl pieejamāki,” skaidro Vladislavs Gurmans, “Bite” IKT produktu un pakalpojumu attīstības un partnerības vadītājs Latvijā.
Uzņēmuma eksperti neizslēdz, ka savu artavu paaugstinātai interesei par drošības risinājumu nepieciešamību ir devis kopējais fons, ko radījuši ne tikai skaļi gadījumi par kārtējo hakeru uzbrukumu, bet arī Krievijas pilna mēroga uzsāktais karš Ukrainā, kur varam novērot intensīvus uzbrukumus arī informācijas sistēmām. “Mēs redzam, ka līdz ar Krievijas iebrukumu Ukrainā klienti pērn daudz biežāk un rūpīgāk veikuši savu biznesu nepārtrauktības plānu pārskatīšanu, infrastruktūru risku novērtējumu, kā arī identificējuši tīklu servisa drošības elementus, servisa līmeņus un pārvaldību. Tāpat arī daudz stingrāk raudzījušies, lai drošības procedūras un noteikumus ievērotu arī trešās puses,” piebilst V. Gurmans.
Raksturojot visbiežāk izvēlētos risinājumus, V. Gurmans norāda, piemēram, antivīrusa programmas datorā un ugunsmūra risinājumu ofisā, kas pasargā no izplatītākajiem vīrusu veidiem un noteiktiem uzbrukumu veidiem. Turklāt, uzņēmumi ar ugunsmūru programmām aprīko ne vien centrālo biroju, bet arī savu tīklu, piemēram, veikalus un filiāles, tā pasargājot savu biznesu plašā ģeogrāfiskā pārklājumā.
“Vienlaikus redzam, ka līdzās pamata pakalpojumiem, ievērojami palielinājies arī uzņēmumu skaits, kas iegādājušies "zero day protection" risinājumus, kas pasargā arī no vēl nezināmiem vīrusiem vai divpakāpju autentifikāciju, kas palielina vispārējo tīkla piekļuves drošību. Pērn redzējām, cik ļoti pieauga DDoS jeb piekļuves lieguma uzbrukumu skaits, tāpēc šobrīd uzņēmumi aktīvi pieprasa DdoS jeb piekļuves liegumam aizsardzības pakalpojumus, kas pasargā no masveida kiberuzbrukumiem,” stāsta V. Gurmans.