Eksperti: Rudenī par mājokļa drošību jārūpējas papildus

Bite | Bite

Tumšo un nemīlīgo rudeni raksturo ne tikai nepatīkami laika apstākļi, bet arī lielāki mājokļa drošības riski – ugunsgrēki notiek divreiz biežāk nekā vasarā, bet zādzību skaits pieaug par 25%. Tādēļ ir vērts nopietni padomāt par sava mājokļa drošību, aprīkojot to ar vispiemērotākajām aizsargierīcēm. 

“Šodien tirgū ir pieejams plašs dažādu drošības risinājumu klāsts, kurā sev piemērotāko var atrast gan nelielu dzīvokļu, gan plašu privātmāju, gan arī  biroju, noliktavu u.tml. īpašnieki. Attīstoties tehnoloģijām, aizvien lielāku popularitāti iemanto viedie drošības risinājumi, kas ļauj parūpēties par mājokļa drošību attālināti – ar mobilās aplikācijas palīdzību,” skaidro BITES tehnoloģiju eksperts Dainis Dembovskis.

Viņš uzsver, ka modernās drošības tehnoloģijas, piemēram, signalizācijas sistēmas, ir ļoti ērtas lietošanā. Proti, tās ir mobilas, jo nav aprīkotas ar vadiem, tādējādi iekārtas nepieciešamības gadījumā var jebkurā laikā pārcelt, turklāt ne tikai viena īpašuma ietvaros. Piemēram, ziemā tās var uzstādīt vasarnīcā vai privātā mežā, kurā Ziemassvētkos nesankcionēti tiek izcirstas egles, vasarā – noliktavā vai bišu dravā u.tml. Turklāt šo tehnoloģiju uzstādīšanai un uzturēšanai nav nepieciešamas specifiskas zināšanas – to var izdarīt teju jebkurš.

Obligātais minimums - dūmu detektori
No 2020.gada 1.janvāra visās dzīvojamajās telpās obligāti jābūt uzstādītiem dūmu detektoriem. Iemesls – ugunsgrēku skaits dzīvokļos un privātmājās ik gadu palielinās, bet pasaules pieredze liecina, ka šīs ierīces ļauj efektīvi pasargāt savu mājokli un tuviniekus no ugunsgrēka briesmām. 

Par aizsardzību pret iespējamām ugunsnelaimēm īpaši jāpiedomā rudenī un ziemā, kad šie riski ir daudz augstāki. Piemēram, pērn Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) reģistrējis 8714 izsaukumus uz ugunsgrēkiem, no kuriem katrs trešais bija izcēlies dzīvojamās mājās. Visvairāk ugunsgrēku reģistrēts gada aukstākajos mēnešos – teju 60% no kopējā ugunsgrēku skaita. 

Dūmu detektors patstāvīgi spēj konstatēt gan telpā izveidojušos piedūmojumu, gan temperatūras paaugstināšanos, brīdinot par to ar spalgu, 80dB skaļu signālu. VUGD speciālisti uzskata, ka ideālais risinājums būtu viens detektors katrā mājokļa telpā, kurā ikdienā uzturas cilvēki vai arī notiek kāda rosība, taču pats minimums ir viens detektors uz dzīvokli vai privātmāju. Pēdējā gadījumā tam piemērotākā vieta ir guļamistabā vai gaitenī netālu no guļamistabas durvīm. Turklāt jāatceras, ka detektors jāstiprina pie griestiem vai iespējami tuvu tiem, vēlams – telpas vidū. 

Veikalos nopērkami ļoti dažādi detektori, taču sniegtās drošības ziņā starp tiem nav lielu atšķirību. Svarīgākais – uz ierīces korpusa jābūt CE marķējumam jeb informācijai par tās atbilstību Eiropas standartam EN 14604; vēlams – arī lietošanas pamācībai valsts valodā. 

Saglabājas augsts mājokļa applūšanas risks 
Liekus kreņķus un izdevumus var sagādāt gan garnadžu uzlauztas durvis un izsisti logi, gan arī lielākas un mazākas ūdens noplūdes. Pēc apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) datiem, īpašumu apdrošināšanā teju katra otrā atlīdzība tiek izmaksāta par ūdens noplūdes dēļ radītiem postījumiem. Līdz šim lielākā uzņēmuma izmaksātā atlīdzība fiziskai personai sasniedza 48,5 tūkstošus eiro – plīsušas ūdens caurules dēļ radīti postījumi mājokļa pirmajam un otrajam stāvam.

“Pērn visvairāk jeb 77% zaudējumu, kas radušies mājokļa applūšanas dēļ, mūsu klientiem radīja cauruļvadu bojājumi. Atlikušos 23% gadījumu veido visdažādākās situācijas, piemēram, apkures sistēmas automātiskās atgaisošanas vārsta bojājumi, plīsuši radiatori vai ūdens boileri, laikus neaizgriezti ūdens krāni paša vai kaimiņa īpašumā,” stāsta BALTA Fizisko personu īpašuma produktu vadītāja Līva Bogdanova. 

Dembovskis norāda, ka šādus negadījumus var novērst vai būtiski mazināt to sekas, izmantojot detektorus, kas fiksē ūdens noplūdes. Šādi detektori iekļauti, piemēram, jaunās paaudzes bezvadu signalizācijas sistēmā “Ajax”, ko BITE nule kā iekļāvusi savā piedāvājumā. Tā ļauj ne vien efektīvi risināt ar mājokļa drošību saistītos jautājumus, bet arī organiski iederas jebkurā interjerā, jo veidota kā mūsdienīgs dizaina priekšmets, par ko ieguvusi tā dēvēto drošības nozares “Oskaru” jeb “Security & Fire Exellence 2018” balvu. 

“Progresīvā signalizācijas sistēma “Ajax” ir multifunkcionāls risinājums, kas paredzēts īpašuma pasargāšanai no zādzībām, ugunsgrēku un appludināšanas riska. Pieredze liecina, ka nelielam divu vai trīs istabu dzīvoklim pietiek ar standarta komplektu, kurā ietilpst viedā centrāle un piecas dažādas ierīces, tostarp ūdens noplūdes detektors, durvju un logu atvēršanas detektors, stikla plīšanas vai kustību detektors, dūmu detektors, sirēna,” skaidro BITES tehnoloģiju eksperts. 

Videonovērošana – iespēja uzraudzīt īpašumu attālināti 
Attīstoties tehnoloģijām, cilvēki kļūst aizvien prasīgāki – viņi vēlas vairāk kontrolēt lietas ap sevi, tostarp vienmēr būt informēti par īpašumā notiekošo. Tas ir iemesls, kādēļ aizvien pieprasītāki kļūst risinājumi, kas ļauj uzraudzīt mājokli, tostarp bērnus un mājdzīvniekus, attālināti. Īpaši aktuāli tie ir rudenī un ziemā, jo Valsts policijas dati liecina, ka zādzības mājokļos visbiežāk tiek veiktas novembrī, decembrī un janvārī. Pērn vien uzsākti 2514 kriminālprocesi. Drošības eksperti norāda, ka šādos gadījumos lieti noder ne vien signalizācijas sistēmas, bet arī videonovērošanas kameras.

“Šobrīd tirgū pieejamas neskaitāmas videonovērošanas kameras ļoti dažādās cenu kategorijās. Izvēloties šādu “sargu” mājoklim, noteikti ir vērts pievērst uzmanību tam, vai kameru var pārvaldīt attālināti, tostarp pieslēgties tai gan tiešsaistē, veidot video ierakstu arhīvu, mainīt iestatījumus u.tml. Spilgts piemērs ir viedās bezvadu kameras “Arlo™”, kuras atzinīgi vērtē eksperti un lietotāji visā pasaulē, arī Latvijā,” skaidro Dembovskis. 

Pieredze liecina, ka šīs kameras ir īpaši piemērotas vasarnīcām vai lauku mājām, kuras ziemā netiek bieži apmeklētas. Proti, tās raksturo 1300 skatīšanās leņķis un tās aprīkotas gan ar kustību, gan nakts redzamības sensoriem, divvirzienu audio saziņu un pat signalizāciju, kuru lietotājs var iedarbināt attālināti ar mobilās aplikācijas palīdzību. Turklāt tās piemērotas lietošanai gan iekštelpās, gan ārtelpās – šīs kameras vienlīdz kvalitatīvi darbojas jebkuros laika apstākļos – saulē, lietū, sniegā.

“Atrast sava mājokļa un īpašuma pasargāšanai piemērotāko risinājumu nav nemaz tik grūti. Galvenais – izprast būtiskākos riskus un apzināties iespējamās sekas, neko nedarot. Un atcerēties, ka tehnoloģijas lieliski palīdz uzlabot drošību,” uzsver BITES tehnoloģiju eksperts.

Šogad ar 4G+ tehnoloģiju tiks aprīkoti vairāk nekā 40% BITES tīkla

Šogad par 46% palielinājies interneta patēriņš mobilajās ierīcēs ārvalstīs

Šogad trīs reizes palielinājies antivīrusa fiksēto drošības risku skaits

Investējot 100 000 eiro, BITE izstrādājusi mobilo aplikāciju “ManaBite”

Pieci ekspertu padomi, kā bērniem un pusaudžiem reaģēt uz kibermobingu

Kādas tehnoloģijas ņemt līdzi atpūtas braucienos un kur doties? Atbild slavenības

Ar mērķi veicināt 5G attīstību Latvijā un Lietuvā “BITES Grupa” un “Tele2” dalīs tīkla infrastruktūru

Praktiski padomi, kā izvēlēties elektroskūteri un braukt ar to droši

Latvijas hokeja fanus raksturo uzticība savai komandai un skaļa balss

Hokeja fani pārbauda savu jaudu un uzmundrina Latvijas hokeja izlasi pirms pasaules čempionāta

Eksperti: tikai saskaršanās ar biznesa riskiem rosina uzņēmējus ieviest integrētus IKT risinājumus

Hokeja fani: viens no galvenajiem Latvijas hokeja izlases panākumu avotiem – labs ritms

BITES apgrozījums pērn sasniedza 106,3 miljonus eiro

Vairāk nekā puse iedzīvotāju fanos par Latvijas hokeja izlasi Pasaules čempionātā hokejā

BITE noslēdz klientu apkalpošanas centru digitalizācijas projektu

Visaktīvāk mobilo internetu viedtālruņos izmanto kurzemnieki

Noslēgts “Latnet” reorganizācijas process

Praktiski ekspertu padomi, kā runāt ar bērnu par kibermobingu

Lai izglītotu par kibermobingu, Rīgas Hanzas vidusskolā organizē Kiberdienu skolēniem

BITES tīkla jauda šogad tiks palielināta par 53%

Mobilo ierīču lietotājiem bīstamākās kaitnieciskās programmatūras

BITE dubulto pārdošanas apjomus internetā

BITE pērn investējusi 100 000 eiro darbinieku profesionālās izaugsmes veicināšanā

Desmit pazīmes, kas var liecināt, ka bērns cieš no kibermobinga

Eksperts: Vai viedtālruņa iebūvētā atmiņa var izmainīt pasauli?

BITE: 45% mobilā interneta apjoma tiek patērēti lielākajos sociālajos tīklos – “Youtube” un “Facebook”

Kā parūpēties par papildu romantikas devu attiecībās, izmantojot modernās tehnoloģijas?

Kā digitālās tehnoloģijas palīdz uzlabot biznesa efektivitāti: praktiski padomi uzņēmējiem

Tendence: pieprasītākās mobilo telefonu krāsas ir melna, zila un zelta

Eksperti: pieaugušie internetā bieži vien pieļauj tās pašas kļūdas, kuras bērni

5 populārākās mobilās aplikācijas, kas ierobežo viedtālruņa lietošanu auto vadīšanas laikā

Jauna tendence - dārgi viedtālruņi sīvi konkurē ar lētākām ierīcēm

Kā pagarināt mobilā telefona mūžu aukstā laikā?

Svētkos mobilā interneta patēriņš pieaug divas reizes

Kas raksturo Latvijas iedzīvotāju "Paldies!" teikšanas kultūru?

Svētkos strādājošo piedzīvojumi darbā: liek no jauna noticēt Ziemassvētku vecītim

Kā vislabāk iemūžināt skaistākos svētku mirkļus ar viedtālruni?

Eksperti: Darbinieki kļūst aizvien vērtīgāki

Aptauja: īpašu “Paldies!” par darbu svētkos visvairāk ir pelnījuši mediķi

Praktiski padomi, kā parūpēties par tehnoloģisku Ziemassvētku dāvanu drošību

Apvienojas "Stream Networks" un "LATNET Serviss"

Eksperts: 5G tehnoloģijas biznesam ļaus būt efektīvākam un straujāk attīstīties

Kas jāņem vērā vecākiem, runājot par kibermobingu ar digitālajiem bērniem?

BITE un "Huawei" nostiprina sadarbību

BITE turpina sadarbību ar LHF arī jaunajā hokeja sezonā

BITE tīkla un pakalpojumu modernizēšanā reģionos šogad investējusi 8 miljonus eiro

Kā sagatavot “garšīgu” CV un motivācijas vēstuli? Ieteikumi jaunajiem profesionāļiem

BITE investē 50 000 eiro klientu apkalpošanas centra modernizēšanā Bauskā

Četras lietas, kas jāzina par “geimingu”

Viedtālruņi un kiberdrošība - populāri mīti un patiesības

Sešas mobilās aplikācijas, kas palīdzēs papildināt zināšanas

BITE kā pirmais mobilo sakaru operators Latvijā sāk piedāvāt “Apple” ražotāja risinājumus biznesam

"Jauno talantu dienas" - iniciatīva jauniešu talantu attīstības un karjeras izaugsmes veicināšanai

Pieci iemesli, kas padara "iPhone" par kulta preci

Aptauja: Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs ceļo bez apdrošināšanas

Piecas mobilās spēles darba produktivitātes uzlabošanai

Investējot 100 tūkstošus eiro, Daugavpilī atklāj pirmo reģionālo “BITES Jauno tehnoloģiju parku”

5 praktiski padomi, kā parūpēties par bērnu drošību masu pasākumos

Aizvien biežāk mājas internetam cilvēki izvēlas jaudīgu mobilo pieslēgumu

BITE un “Compensa” sāk piedāvāt nepārtraukto ceļojuma apdrošināšanu

Piecas noderīgas aplikācijas dziedāšanas iemaņu uztrenēšanai

Kā sabiedrībā zināmi vecāki rūpējas par savu bērnu drošību?

Sagatavo viedtālruni ceļojumam un atpūties bez raizēm

Noderīgi aksesuāri viedtālruņiem košāko vasaras mirkļu ķeršanai

Latvijā vecākus visvairāk uztrauc svešinieku radīti apdraudējumi bērniem

Četri radoši Latvijas zīmoli, ko ir vērts atbalstīt

Brāļi Bukarti u.c. hokejisti atklāj, kādas fanu aktivitātes viņu uzmundrina visvairāk

Bērns viens pats mājās - kā parūpēties par drošību?

Fanošanas paradumi mainās: katrs trešais seko līdzi hokeja aktualitātēm mobilajās ierīcēs

Uzņēmējus kibernoziegumi uztrauc vairāk nekā vandālisms un zādzības

Pieredzējušu Latvijas hokeja līdzjutēju TOP 10 fanošanas padomi

BITE turpina investēt tīkla pārklājuma paplašināšanā Latvijas reģionos – atklātas septiņas jaunas 4G bāzes stacijas

Trešā daļa Latvijas hokeja fanu uzskata: galvenais ir piedalīties, nevis uzvarēt

BITE plāno ieguldīt tīkla infrastruktūrā aptuveni 10 miljonus eiro

Latvijas hokeja fani: Pasaules čempionāts hokejā ir tradīcija, kas vieno

Tendence: uzņēmēji novērtē mūsdienu tehnoloģiju priekšrocības, tomēr izmanto tās nelabprāt

Video satura patēriņš mobilajās ierīces pieaug, BITE turpina stiprināt tīkla kvalitāti un kapacitāti

"BITE Latvija" iegādājusies "Stream Networks" un "LATNET Serviss"

BITE sāk piedāvāt jaunu pakalpojumu – gudro video novērošanu mājoklim un biznesam

Mobilie risinājumi Valentīndienas noskaņās

Mobilo sakaru lietojums viesabonēšanā Eiropā turpina palielināties

Pieaug mobilo aplikāciju loma biznesā

Mobilās aplikācijas, kas palīdzēs piepildīt populārākās Jaunā gada apņemšanās

BITE papildinājusi viedtālruņu klāstu ar moderno “Samsung Galaxy A8”

BITE aktīvi paplašina 4G interneta pārklājumu

Aicinājumam iepriecināt svētkos strādājošos atsaucas vairāki tūkstoši iedzīvotāju

Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju tuviniekus Ziemassvētkos sveic ar mobilā telefona starpniecību

Mobilās aplikācijas - aizraujošam Ziemassvētku gaidīšanas laikam

BITES tīklu izmantos interneta pakalpojumu nodrošināšanai lidojumos

Aptauja: svētku brīvdienās strādās katrs desmitais

10 noderīgas mobilās aplikācijas izdevīgiem pirkumiem internetā

BITE pārklājuma paplašināšanā Latvijas reģionos šogad investējusi vairāk nekā 3 miljonus eiro

Piecas viedierīces, ar ko pārsteigt tehnoloģiju cienītājus Ziemassvētkos

Talsos atklāts modernizēts BITES klientu apkalpošanas centrs

Eksperti iesaka, kā atpazīt viltotas mobilās aplikācijas un iepirkties droši

BITE iesaka, kā ar viedtālruņa palīdzību izveidot svētkos efektīvu gaismas objektu

“Stream Networks” un tā meitasuzņēmums “LATNET Serviss” pievienosies “BITES Grupas” uzņēmumiem

Padomi jaunajiem uzņēmējiem drošas digitālās biznesa vides veidošanā

BITE atklāj jau trešo jauno tehnoloģiju parku un uzsāk “iPhone X” tirdzniecību