42% jauniešu viedtālruņa izvēlē dotu priekšroku “iPhone”

Ir sācies jauns mācību gads. Daudzās ģimenēs skolai nepieciešamo lietu sarakstā vēl bez burtnīcām, kladēm un kancelejas precēm nereti tiek iekļauts arī mobilais tālrunis. Salīdzinoši visbiežāk, bet īpaši pamatskolā, tas ir “Samsung” zīmola viedtālrunis, jo šajā vecumā bērnu izvēli nereti nosaka vecāki, taču paši jaunieši labprātāk dotu priekšroku “iPhone” viedtārluņiem, liecina mobilo sakaru operatora BITE veiktā pētījuma rezultāti.

Šis pētījums atklāj, ka Latvijā jauniešu vidū visplašāk izmantotais mobilā tālruna zīmols ir “Samsung” – kādu no šī ražotāja viedtālruņu modeļiem ikdienā par savu sauc 39,2% respondentu, turklāt īpaši izplatīti tie ir vecuma grupā no 11 līdz 14 gadiem. Iemesls – lai arī šajā vecuma grupā bērniem jau ir noformulējies savs neatkarīgs viedoklis, līdzīgi kā sākumskolā, viņu mobilā tālruņa izvēli visbiežāk nosaka vecāki. Nereti bērni savus tālruņus arī manto no vecākiem.

Salīdzinoši liels jauniešu vidū ir arī “iPhone” viedtālruņu lietojums – šī ražotāja ierīces ikdienā izmanto katrs piektais jeb 20,8% aptaujāto. Savukārt šo visplašāk izmantoto mobilo tālruņu zīmolu topu noslēdz “Huawei” viedtālruņi – tos ikdienā izmanto 10,2% respondentu, galvenokārt vidusskolēni un studenti, kuru mobilā tālruņa izvēli visbiežāk nosaka ierīces veiktspēja.

Vēl pirms pāris gadiem vecāki bērniem pirka ļoti vienkāršus mobilos tālruņus, kas nodrošina pamata sakaru funkcijas – piezvanīt, saņemt zvanu un nosūtīt īsziņas. Šobrīd redzam, ka vecāki saviem bērniem izvēlas aizvien sarežģītākus mobilos tālruņus, jo ierīces kļūst universālākas, mobilo sakaru iespējas – daudzpusīgākas, bērni – izvēlīgāki. Arī paši vecāki mobilo sakaru lietošanas ziņā kļūst prasīgāki. Būtiska loma mobilā tālruņa izvēlē gan sev, gan bērniem parasti ir iepriekšējai pieredzei, ar ko skaidrojams aizvien pieaugošais pieprasījums pēc zināmāko ražotāju ierīcēm,” skaidro BITES Mārketinga vadītāja Diāna Šmite.

Runājot par kārotākajiem viedtālruņu zīmoliem, teju puse jeb 42% jauniešu atzīst, ka kā nākamo vislabprātāk izvēlētos kādu no “iPhone” modeļiem, kamēr “Samsung” zīmola mobilajam tālrunim priekšroku dotu katrs trešais jeb 34% respondentu. Jāpiebilst, ka salīdzinoši visbiežāk “iPhone” viedtālruņus, ja viņiem būtu šāda iespēja, izvēlētos pamatskolēni un vidusskolēni. 

Jautāti, kādi ir galvenie parametri mobilā tālruņa izvēlē, 37% jauniešu kā noteicošo min ierīces ātrdarbību. Īpaši aktuāls šis faktors ir studentiem vecumā no 19 līdz 24 gadiem, ko viņi paši skaidro galvenokārt ar pastiprināto interneta lietojumu viedtālruņos. 

Citi nozīmīgi priekšnoteikumi mobilā tālruņa izvēlē jauniešiem ir kvalitatīva kamera (26%), ekrāna izmērs (12%) – ierīcei ir jābūt vieglai un tieši tik lielai, lai tā ietilptu plaukstā un kabatā, kā arī cena (9,6%).

“Apgalvojums, ka jaunieši mobilos tālruņus izmanto tikai sociālajiem medijiem, spēlītēm un citām izklaidēm, ir pārspīlēts. Arī mēs BITĒ bieži vien runājam par to, kā sabalansēt bērna tehnoloģiju lietošanu ar aktīvu dzīvesveidu, spēlēm brīvā dabā un savstarpēju komunikāciju ar vienaudžiem aci pret aci. Tas ir izaicinājums, taču ar vecāku līdzdalību ir iespējams parādīt bērniem, kā viedtālrunis spēj palīdzēt ikdienas dzīvē un komunikācijā, nevis aizstāt to. Tādēļ mobilā tālruņa izvēlē ir svarīgi ņemt vērā bērna vajadzības. Nepieciešamības gadījumā aicinām konsultēties ar tehnoloģiju ekspertiem BITES klientu apkalpošanas centros, kuri ieteiks konkrēta vecuma bērnam un viņa vajadzībām piemērotākās ierīces. Jāpiebilst, ka šogad, līdzīgi kā citus gadus, esam sagatavojuši uz mācību gada sākumu īpašu viedtālruņu piedāvājumu tieši jauniešiem,” tā D.Šmite. 

Pētījums veikts 2017.gada martā. Tajā piedalījās 955 respondenti vecumā no 11 līdz 24 gadiem. Respondentu dalījums pēc vecuma:  11 līdz 14 gadi – 31,6%, 15 līdz 18 gadi – 32,2%, 19 līdz 24 gadi – 36,2%.
 

Mobilie risinājumi Valentīndienas noskaņās

Mobilo sakaru lietojums viesabonēšanā Eiropā turpina palielināties

Pieaug mobilo aplikāciju loma biznesā

Mobilās aplikācijas, kas palīdzēs piepildīt populārākās Jaunā gada apņemšanās

BITE papildinājusi viedtālruņu klāstu ar moderno “Samsung Galaxy A8”

BITE aktīvi paplašina 4G interneta pārklājumu

Aicinājumam iepriecināt svētkos strādājošos atsaucas vairāki tūkstoši iedzīvotāju

Aptauja: Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju tuviniekus Ziemassvētkos un Jaunajā gadā sveic ar mobilā telefona starpniecību

Mobilās aplikācijas - aizraujošam Ziemassvētku gaidīšanas laikam

BITES tīklu izmantos interneta pakalpojumu nodrošināšanai lidojumos

Aptauja: svētku brīvdienās strādās katrs desmitais

10 noderīgas mobilās aplikācijas izdevīgiem pirkumiem internetā

BITE pārklājuma paplašināšanā Latvijas reģionos šogad investējusi vairāk nekā 3 miljonus eiro

Piecas viedierīces, ar ko pārsteigt tehnoloģiju cienītājus Ziemassvētkos

Talsos atklāts modernizēts BITES klientu apkalpošanas centrs

Eksperti iesaka, kā atpazīt viltotas mobilās aplikācijas un iepirkties droši

BITE iesaka, kā ar viedtālruņa palīdzību izveidot svētkos efektīvu gaismas objektu

“Stream Networks” un tā meitasuzņēmums “LATNET Serviss” pievienosies “BITES Grupas” uzņēmumiem

Padomi jaunajiem uzņēmējiem drošas digitālās biznesa vides veidošanā

BITE atklāj jau trešo jauno tehnoloģiju parku un uzsāk “iPhone X” tirdzniecību