Kādām digitālām prasmēm 2021. gadā ir jābūt ikviena cilvēka “kabatā”?

bite.lv | Bite
Kā liecina Eiropas Savienības Digitālās ekonomikas un sabiedrības 2020. gada indekss (DESI), digitālās prasmes vismaz pamata līmenī ir vien 43% Latvijas iedzīvotāju, bet virs pamata līmeņa – 24% valsts iedzīvotāju. Ar šiem rādītājiem ES valstu starpā ieņemam 5. vietu no beigām. Ņemot vērā to, ka gan mācības, gan darbs, gan ikdienas norises, komunikācija vēl kādu laiku notiks attālināti un daudziem šīs pārmaiņas arī nākotnē paliks par nemainīgu ikdienas sastāvdaļu, ir ļoti būtiski nostiprināt dažādas digitālās prasmes. Tāpēc mobilo sakaru operatora BITE eksperti ir apkopojuši praktiskas digitālās prasmes, kas noteikti jāapgūst 2021. gadā, kā arī ieteikumus, kā ikdienu viedierīcēs un tiešsaistes platformās padarīt ērtāku un drošāku.

# Pamata zināšanas par ierīcēm, bez kurām vairs neiztikt
Šobrīd arvien vairāk izmantojam bezvadu tehnoloģijas, kas atvieglo ikdienas darbu, komunikāciju, pārvietošanos. Katram, kurš turpina darbu vai mācības attālināti vai gluži vienkārši ikdienā izmanto ierīces, piemēram, saziņai ar tuviniekiem ārzemēs vai citā Latvijas pilsētā, ir noteikti jāprot patstāvīgi pieslēgt bezvadu austiņas, bezvadu datora peli un bezvadu tumbiņas. Tās ir svarīgas pamata zināšanas un darbības, kas jāspēj īstenot patstāvīgi. Tikpat noderīgi ir arī rūpīgi izpētīt, kā pieslēgties videozvanam ar viedtālruni vai pārslēgties starp ierīcēm videozvana laikā. Ja datorā būs radusies kāda pamatīgāka problēma, attālinātā tikšanās nebūs jākavē, pieslēdzoties tai ar telefonu vai brīdī, kad notiek saruna ar radiniekiem, varēs ērti pārvietoties pa mājokli, turpināt gatavot maltīti u.tml.

Internets reizēm var niķoties, tāpēc vienmēr būtiski zināt, ko tādos brīžos darīt. Piemēram, kā pārstartēt rūteri vai  pieslēgties internetam atkārtoti. Noderīgi būs arī zināt, kā ieslēgt “hot spot” jeb izmantot viedtālruni par interneta avotu. Šīs prasmes būs glābiņš arī brīdī, kad sliktu laikapstākļu dēļ pazūd elektrība. Tāpat svarīgi minēt, ka cilvēki bieži vien paļaujas uz to, ka ierīces internetam pieslēdzas automātiski, taču reizēm tas var nenotikt, tāpēc pa rokai vienmēr jāglabā interneta parole.

# Kā attālinātas prezentācijas padarīt atraktīvākas?
Prezentāciju veidošana, to prezentēšana attālināti un auditorijas uzmanības noturēšana var būt izaicinājums. Par laimi, tehnoloģiju laikmetā ir dažnedažādi rīki un iespējas, kas ļauj to uzlabot, arī ja prezentēšana jāveic attālināti.

Piemēram, prezentācijā laiku pa laikam vēlams noskaidrot klausītāju viedokli, un to iespējams darīt, gan izmantojot konkrētu saziņas aplikāciju piedāvātās iespējas, gan speciāli šim nolūkam radītas aplikācijas. “Google Meet” videozvanā iespējams izveidot gan ātro aptauju, gan jautājumu un atbilžu sesiju, kas prezentāciju padarīs interaktīvāku. Savukārt “Sli.do” ir aplikācija, kas piedāvā veikt aptaujas, neatkarīgi no videozvanam izmantotās platformas.

Viens no veiksmīgas prezentācijas stūrakmeņiem ir atraktīvs prezentācijas noformējums, un šis ir laiks, kad var eksperimentēt! Garu tekstu un statisku foto vietā iespējams izmantot arī kustīgas bildes (GIF), video, tā audiovizuāli papildinot stāstījumu. Labs rīks, kas palīdzēs veidot vizuāli skaistas prezentācijas, ir “Canva.com”, kur no tūkstošiem prezentāciju veidnēm iespējams izvēlēties sev piemērotāko. Bet, ja vēlaties radīt pavisam netipisku prezentāciju, kas ļoti atšķirsies no ierastā “PowerPoint Presentation” formāta, laiks apgūt dažādus interaktīvus rīkus, piemēram, “Prezi.com” platformu. 

# Kāpēc atjauninājumi ir jāinstalē regulāri un kas jāzina par drošību internetā?
Datoru, viedtelefonu un lietotņu ražotāji regulāri veido jaunākos atjauninājumus, kas, tos lejupielādējot, sniedz papildus iespējas. Šie atjauninājumi ir vienmēr jālejupielādē, lai operētājsistēmas un lietotnes nezaudētu savu funkcionalitāti. Piemēram, ja vēlies klausīties virtuālo konferenci “Zoom” ar sinhrono tulkojumu, bet datorā nav instalēta jaunākā lietotnes versija, šāda funkcija var nebūt pieejama. Arī tik vienkārša funkcija kā dažādi fona attēli nebūs pieejama, ja lietotne, kas tiek izmantota videozvanam, nebūs atjaunināta. Tāpat šajā laikā ir īpaši svarīgi rūpēties arī par antivīrusa atjauninājumiem, kas pasargās ierīci no kibernoziedznieku izstrādātajiem vīrusiem. 

Turklāt, šobrīd, kad cilvēki daudz laika pavada tiešsaistē, kibernoziedznieki regulāri nāk klajā ar jaunām krāpniecības metodēm. Piemēram, šodien e-pastu izmantojam ļoti bieži, proti, lai sazinātos darba vajadzībām. Bieži vien šie procesi notiek tik ātri, ka niansēm uzmanības neatliek, un to veiksmīgi izmanto kibernoziedznieki. Arī, ja uzņēmuma IT kolēģi ir parūpējušies par drošību, papildus uzmanība nekad nenāk par skādi. BITES eksperti norāda, ka ikdienā ir jāuzmanās, piemēram, no e-pastiem, kas nākuši no nepazīstama adresāta un satur pielikumus. Tik pat neprognozējami var būt e-pasti, kas sūtīti no šķietami pazīstama adresāta, tomēr, iedziļinoties tajā, saskatāms, ka e-pasta adresē nomainīts viens burts vai arī faila formāts ir nepazīstams. Šādus e-pastus nevajadzētu vērt vaļā un nekādā gadījumā nevajadzētu lejupielādēt tajos pievienotos pielikumus. 

Vai draugi, kolēģi un paziņas bieži jums sūta ziņas “Facebook Messenger” un “Skype”? Protams. Taču arī kibernoziedznieki to dara. Tas var būt, piemēram, pēkšņs paziņas aicinājums apskatīt konkrētā saitē it kā jums nezinot uzņemtu jūsu foto vai “svarīga” informācija par it kā aktīvu datorvīrusu, kas obligāti visiem ir jāpārsūta u.tml. Kad saņemiet šādu ziņu, vispirms ir vērts pajautāt sūtītājam, vai tiešām viņš to ir sūtījis jums, savukārt, daloties ar informāciju par datorvīrusiem, varat nonākt situācijā, ka jūsu ierīce sāk nekontrolēti to pārsūtīt iespējami daudziem adresātiem jūsu kontaktos. 

# Sāc apgūt jaunus rīkus efektīvākam darbam un ikdienas saziņai!
Ņemot vērā tehnoloģiju radītās iespējas, ir laiks dažādus ikdienas darbus un procesus padarīt daudzkārt efektīvākus gan laika, gan kvalitātes ziņā. 

Cik gan bieži ir situācijas, kad viens dokuments ir jāaizpilda vairākiem kolēģiem vienlaikus! Piemēram, gada aktivitāšu plāns “Excel” formātā, kur katrs no kolēģiem ir atbildīgs par savu jomu. Dažādu dokumentu rediģēšanu tiešsaistē daudz ērtāku padara platformas, kas ļauj dalīties ar dokumentiem tiešsaistē, piemēram, “Google Docs”, kas ļauj ar vienu dokumentu vienlaikus strādāt vairākiem cilvēkiem. “Google Docs” visi kolēģi var vienlaicīgi papildināt dokumentu, veikt tajā korekcijas, atstāt komentārus citiem kolēģiem u.tml. Platforma piedāvā arī iespēju apskatīt dokumenta vēsturi, nepieciešamības gadījumā atjaunojot kādu no senākām dokumenta versijām. Gatavo dokumentu katrs uzņēmuma darbinieks var arī lejupielādēt savā datorā. 

Turpretim brīžos, kad rakstītajam tekstam ir jātop ātri, komati un garumzīmes var būt izaicinājums. Tāpēc liels palīgs var būt dažādi pareizrakstības rīki, piemēram, “Grammarly” tekstiem angļu valodā, bet “Tilde” – tekstiem latviešu valodā, jo abas laikus signalizēs par drukas kļūdām. Vienlaikus, darbojoties ar datu analīzi, ir pieejamas programmas, kas veic dažādus aprēķinus un ģenerē datu grafikus automātiski - aprēķiniem vairs nav nepieciešams kalkulators un manuāla datu apstrāde, jo šo darbu var atvieglot tehnoloģijas. 

Lai gan šajā laikā ar radiem un draugiem tiekamies retāk, saziņai ir arī citas iespējas. Dažādas digitālās platformas piedāvā ne vien saziņas iespējas, bet arī interesantus laika pavadīšanas veidus kopā. Piemēram, ikviens var organizēt spēļu vakaru platformā “Shmuxit.com” un spēlējot populāro galda spēli “Dixit” – tas būs labs veids, kā saziņu ar draugiem un radiem padarīt par interesantu un kopīgu aktivitāti, kas būs vairāk nekā vienkārša sazvanīšanās. Liekot lietā radošu izdomu,  saziņa digitālās platformās vienmēr var iegūt jaunu dimensiju!

Noslēgusies lielā Go3 filmu atmiņas spēle un ir noskaidrots laimīgais uzvarētājs

Endija Kaševska: Tiešā vadītāja faktors darbinieku apmierinātībā

Pētījums: 33% uzņēmumu attīstībai svarīgi tehnoloģiskie risinājumi; mazie uzņēmumi adaptējas lēni

Noslēgusies akcija “5G viktorīna” un ir noskaidroti pieci laimīgie uzvarētāji

Saldū uzstādīta “Bite” 1000. bāzes stacija; tā darbojas 5G režīmā

Ar kādiem 5 riskiem IKT sistēmas visbiežāk saskaras vasarā? Skaidro eksperts

“Bite”: Mobilo datu patēriņš ārzemēs visvairāk audzis Vācijā, Polijā, Lielbritānijā un Turcijā

“Bite Latvija”: LVRTC neņem vērā IUB lēmumu un turpina apturēto iepirkumu

“Bite” ieslēdz 172 5G bāzes stacijas visā Latvijā; tīklā šogad investēs 17 milj. eiro

“Bite Latvija”: IUB aizliedzot turpināt LVRTC iepirkumu, ceram uz konkurences atjaunošanos

Aptauja: 46% vecāku norāda, ka viņu bērns nezina nevienas uzticības personas telefona numuru no galvas

Strauji augot biznesam, reorganizē “Bite Grupu”, sadalot atsevišķos telekomunikāciju un mediju holdinga uzņēmumos

Investējot teju 1 miljonu eiro, “Bite Grupa” sāk piedāvāt jaunu kiberdrošības pakalpojumu

"Bite Latvija" iesniedz sūdzību EK par sistemātisku ES tiesību normu pārkāpšanu publisko iepirkumu jomā Latvijā

Завершилась акция Колеса фортуны и выяснен счастливый обладатель приза

Aptauja: 55% iedzīvotāju nav pārbaudījuši sava Wi-Fi rūtera vecumu

Aptauja: 45% Latvijas iedzīvotāju ir svarīgi, lai mobilā ierīce atbalsta 5G

Noslēgusies Go3 Filmu atmiņas spēle un ir noskaidrots laimīgais balvas ieguvējs

"Bite Latvija": Publisko iepirkumu jomā vērojama tiesas spriedumu ignorēšana

Aptauja: 31% strādājošo savu vecāku pienākumu dēļ ir pieredzējuši darba devēja neapmierinātību

Завершилась акция, в которой один из клиентов Bite получил телевизор

Noskaidrots veiksminieks, kurš Bites akcijā ticis pie televizora

Tendence: uzņēmēji novērtē mūsdienu tehnoloģiju priekšrocības, tomēr izmanto tās nelabprāt

“Bite Latvija” atzīta par vienu no iedvesmojošākajām darbavietām Eiropā

Завершилась Пасхальная игра и выяснен счастливый обладатель приза

Завершился розыгрыш Samsung и выяснены счастливые победители

Завершилась большая весенняя викторина Go3 и выяснен счастливый победитель

«Bite» планирует инвестировать в развитие сети 5G 70 миллионов евро

Разыграны счастливые получатели телевизоров LG

Опрос: 62% родителей чувствуют, что из-за пандемии они не справляются с большой нагрузкой

Опрос: 77% родителей обеспокоены неопределённостью в дальнейшем учебном процессе

Список победителей акции Bite «Посетители салонов Bite любят подарки»

Опрос: 71% родителей считают, что в этом году начало нового учебного года будет отличаться от прежних лет

Определены победители 4-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Диана Шмите: Малые и средние предприятия сильны настолько, насколько сильны их ИКТ-решения

Определены победители 3-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Определены победители 2-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Определены победители 1-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Каспарс Булс: Почему компании должны целенаправленно внедрять ИКТ-решения

Определены победители клиентской акции Bite!

BITE открывает в центре Риги самое большое на сегодняшний день количество базовых станций 5G

Каспарс Булс: Для рестарта экономики будет важна инфраструктура 5G

Как революционное цифровое поколение изменило нашу повседневную жизнь?

Опрос: Родители считают, что кибермоббинг – это следствие вседозволенности в интернет-среде

За 15 лет компания BITE стала самым быстрорастущим оператором мобильной связи в Латвии

Об акции ManaBite “Делай удобнее и выиграй”

BITE: на сегодняшний день потребление мобильных данных сохраняется

«BITE One IT» начинает предлагать виртуальные частные серверы

Что родители должны рассказать своим детям о безопасности при использовании TikTok?

После кризиса необходимо найти золотую середину между работой в офисе и удалённо

В прошлом году оборот BITE вырос на 6,2%

#Newnormal – модель работы завтрашних победителей

BITE: во время чрезвычайной ситуации самый просматриваемый контент

В связи с чрезвычайной ситуацией в стране, с 16 марта все салоны BITE будут закрыты

Развивая концепцию OneIT, BITE начинает предлагать фиксированную телефонную связь

78% жителей Латвии откладывают установку обновлений ОС своих мобильных устройств

67% сотрудников повредили выданные работодателями мобильные устройства, уронив их

В этом году BITE укрепит свою сеть в крупных городах и регионах Латвии, инвестируя 10% от своего оборота

В этом году BITE увеличила мощность сети в регионах на 83%

Опрос: в Латвии 56% родителей не осознают серьезности последствий кибермоббинга

Предприниматели еще полностью не осознают, какую роль в обслуживании клиентов играют ИКТ-решения

Объём мобильных данных, используемых жителями Латвии в ЕЭЗ, увеличился в сто раз

В этом году технологией 4G+ более будет оснащено 40% сети BITE

Инвестировав 100 000 евро, BITE разработала мобильное приложение «ManaBite»

С целью содействия развитию в Латвии и Литве 5G «BITE Grоup» и «Tele2» разделят сетевую инфраструктуру

Латвийские хоккейные фанаты отличаются преданностью в своей команде и громким голосом

Практические советы о том, как выбрать электроскутер и безопасно на нём передвигаться

Более половины жителей Латвии на чемпионате мира по хоккею болеют за Латвийскую сборную

BITE завершила проект по дигитализации центров обслуживания клиентов

Hаиболее активно мобильный интернет в телефонах используют жители Курземе

Завершён процесс реорганизации компании “Latnet”

Практические советы экспертoв, kак говорить с детьми о кибермоббинге

В этом году BITE увеличит мощность сети на 53%

Самые опасные вредоносные программы для пользователей мобильных устройств

Как родители могут разумно присматривать за действиями своих детей в интернете?

BITE удваивает онлайн-продажи

В прошлом году BITE инвестировала 100 000 евро в развитие профессионализма своих работников

Десять признаков, которые могут указывать на то, что ребенок страдает от кибермоббинга

Эксперт: Может ли встроенная память смартфона изменить мир?

BITE: 45% объёма интернета расходуется на крупнейшие социальные сети – «Youtube» un «Facebook»

Как придать отношениям дополнительную романтику, используя современные технологии?

Как цифровые технологии помогают повысить эффективность бизнеса

Тенденция: самые востребованные цвета мобильных телефонов - чёрный, синий и золотой

Эксперты: взрослые часто допускают в интернете те же ошибки, что и дети

Технологии для ограничeния использования смартфона во время вождения автомобиля

Новая тенденция - дорогие смартфоны жёстко конкурируют с более дешевыми устройствами

Kак продлить жизнь аккумулятора мобильного телефона в холодную погоду?

Во время праздников расход мобильных данных удвaивaется

Что характерно для традиции Латвийских жителей говорить «Спасибо!»?

Как лучше всего запечатлевать самые красивые моменты праздника с помощью смартфона?

Приключения тех, кто работает в праздники

Эксперты: Сотрудники становятся все более ценными

Опрос: Особое "Спасибо!" за работу в праздники заслужили медики

Как позаботиться о безопасности технологических Новогодних подарков?

Слияние компаний "Stream Networks" и "LATNET Serviss"

Эксперт: Технология 5G даст бизнесам возможность стать эффективнее и быстрее развиваться

Что необходимо учитывать родителям, разговаривая о кибермобинге с детьми “цифрового поколения”?

В этом году в модернизацию сети и услуг в регионах BITE инвестировала 8 миллионов евро

BITE и “Huawei” укрепляет сотрудничество

BITE в новом хоккейном сезоне продолжает сотрудничество с LHF

Как составить привлекательное CV и написать мотивационное письмо?

Четыре вещи, которые нужно знать о "гейминге"

Эксперты: сложно представить эффективный бизнес использования продуманных технологических решений

Смартфоны и кибер-безопасность: популярные мифы и факты

BITE начинает внедрять в Латвии сеть Интернета вещей

BITE становится первым оператором мобильной связи в Латвии, предлагающим бизнес-решения “Apple”

Пять мобильных гаджетов, способных облегчить жизнь любому автомобилисту

Взгляд молодых профессионалов на карьеру в Латвии – мифы и факты

Опрос: Четвёртая часть населения Латвии не считает соседние страны заграницей

Опрос: Каждый пятый житель Латвии путешествует без страховки

Что делает "iPhone" культовым товаром?

Пять мобильных игр для улучшения продуктивности работы

Инвестировав 100 000 EUR, BITE открыла в Даугавпилсе первый региональный "Парк новых технологий BITE"

Kак позаботиться о безопасности детей во время массовых мероприятий

Всё чаще вместо домашнего интернета люди выбирают мощное мобильное подключение

Подготовь смартфон к путешествию и отдыхай без забот

Аксессуары для смартфонов, которые пригодятся для ярких летних мгновений

Опрос: в Латвии родителей детей больше всего беспокоят угрозы от незнакомцев

Четыре креативных бренда Латвии, которые имеет смысл поддержать

Каждый третий следит за происходящим на чемпионате с мобильного устройства

Киберпреступления беспокоят предпринимателей больше чем вандализм и воровство

TOP 10 советов от опытных болельщиков Латвийского хоккея

BITE расширяет покрытия сети в Латвийских регионах – открыты семь новых базовых станций 4G

Третья часть фанатов Латвийского хоккея считает, что главное не победа, а участие

BITE планирует вложить в развитие инфраструктуры сети около 10 миллионов евро

Болельщики Латвийского хоккея: Чемпионат мира по хоккею – это традиция которая объединяет

BITE продолжает укреплять качество и ёмкость сети

''BITE Latvija'' приобрела ''Stream Networks'' и ''LATNET Serviss''

BITE начинает предлагать новую услугу: Умное видеонаблюдение для дома и бизнеса

Использование мобильной связи в роуминге в Европе продолжает расти

Возрастает роль мобильных приложений в бизнесе

Мобильные приложения, которые помогут осуществить самые популярные планы на новый год

BITE активно расширяет покрытие интернета 4G

На призыв порадовать работающих в праздники откликнулось несколько тысяч жителей Латвии

Более 50% жителей Латвии поздравляют своих близких с Рождеством, используя мобильный телефон

Мобильные приложения, которые сделают ожидание Рождественских праздников более увлекательным

Сеть BITE будет использоваться для обеспечения услуг интернета в полётах над странами Балтии

Опрос: в праздничные выходные дни будет работать каждый десятый

Пять смарт-устройств, которые порадуют ценителей в Рождественские праздники

Эксперты дают рекомендации, как распознавать фальшивые приложения и как безопасно совершать покупки

«Stream Networks» и его дочерняя компания «LATNET Serviss» присоединятся к «BITE Group»

В области безопасности данных в мобильных устройствах у населения очень слабые знания

Жителям предлагается проверить свои знания в области кибербезопасности

BITE начинает предлагать инновационный продукт для удобной и надёжной связи между родителями и детьми