Mindaugas Rakauskas: Vai Finanšu ministrijas reformas izskaudīs favorītismu publiskajos iepirkumos?

Kamēr Finanšu ministrija (FM) rosina plašas reformas, meklējot veidus, kā padarīt publiskos iepirkumus Latvijā efektīvākus, viena no būtiskākajām problēmām vairākās nozarēs, īpaši telekomunikāciju, joprojām netiek saukta vārdā – favorītisms. Publiskajos iepirkumos tas ir klātesošs gadiem – kluss, sistemātisks un finansiāli smags slogs valsts budžetam, uzņēmējiem un sabiedrībai kopumā. 

Lai gan FM iniciatīva ir apsveicama, bez konkrētiem pasākumiem favorītisma izskaušanai reformas draud palikt nepilnīgas un godīga konkurence aizvien būs tikai ilūzija. Diemžēl līdz šim nav redzamas izmaiņas, kas liecinātu par reālu vēlmi pārtraukt netaisnīgumu. 

Favorītisma ēna telekomunikāciju iepirkumos 

Latvijā mobilo sakaru pakalpojumu iepirkumos favorītisms jau ilgstoši ir būtisks šķērslis godīgai konkurencei un efektīvai nodokļu maksātāju naudas izlietošanai. Problēmu pastiprina vairāki faktori, kas padara iepirkumu procesus nepilnīgus un uzņēmējiem nevienlīdzīgus. 

Pirmkārt, tie ir subjektīvi un manipulējami vērtēšanas kritēriji, piemēram, punktu sistēmas, kas tiek veidotas tā, lai vienam konkrētam pretendentam piešķirtu priekšrocības. Finanšu piedāvājuma “svars” Latvijā bieži vien ir tikai 50 % no gala rezultāta, kamēr Lietuvā un Igaunijā tas ir līdz 100 %, kas mūsu valstī ļauj uzvarēt dārgākajam piedāvājumam, nevis izdevīgākajam, pat ja piedāvāto pakalpojumu kvalitāte ir vienāda. 

Otrkārt, necaurspīdīga iepirkumu sistēma, jo publiski pieejama tikai informācija par kopējo iepirkuma budžetu un cenu par vienu pieslēgumu. Tā rezultātā ir grūti pārbaudīt, cik efektīvi tiek izlietots valsts budžets. 

Treškārt, tā ir zema pasūtītāju kompetence, proti, ierobežota izpratne par tirgus cenām un izmaksu-ieguvumu līdzsvaru noved pie neefektīviem lēmumiem, kas apgrūtina objektīvu vērtēšanu, īpaši tehniskajos jautājumos. 

Visbeidzot, jānorāda arī uz sistemātisku motivācijas trūkumu iepirkumu organizatoru pusē sasniegt maksimālu līdzekļu izlietojuma efektivitāti. Bieži tiek veidoti nolikumi, kas ierobežo konkurenci – piemēram, apvienojot vairākus, pēc būtības atšķirīgus pakalpojumus vienā iepirkumā. Šāda pieeja ne tikai samazina potenciālo pretendentu skaitu, bet arī paver ceļu nepamatoti augstām cenām. Rezultātā tiek noslēgti līgumi, kuru summa krietni pārsniedz tirgus vidējo līmeni – dažkārt pat vairākas reizes. 

Kā uzņēmums, kas jau 20 gadus aktīvi darbojas Latvijas tirgū un regulāri piedalās telekomunikāciju un IKT publiskajos iepirkumos, mēs skaidri redzam favorītisma radītās sekas – no valsts budžeta līdzekļu neefektīvas izlietošanas līdz konkurences kropļošanai un tirgus monopolizēšanai. Šāds nepilnīgs un caurredzamības trūkuma mākts iepirkumu process ne tikai kavē inovāciju attīstību, bet arī būtiski pasliktina investīciju vidi. To spilgti ilustrē vairāki pēdējā laika publisko iepirkumu piemēri. 

Spēle ar finanšu piedāvājuma komponentēm Siguldas novada pašvaldības iepirkumā 

Siguldas novada pašvaldības iepirkums pērnā gada maijā par mobilo un fiksēto sakaru nodrošināšanu Siguldas novada pašvaldībai un iestādēm parāda, kā manipulējama punktu sistēma var novest pie budžeta līdzekļu izšķērdēšanas. Šajā iepirkumā pasūtītājs izmantoja vērtēšanas modeli, kurā finanšu piedāvājums tika sadalīts pa atsevišķām komponentēm, nevis izvērtēts pēc kopējām ikmēneša izmaksām par pakalpojuma sniegšanu. Šāda pieeja ļāva par uzvarētāju atzīt trīsreiz dārgāku piedāvājumu – 24 eiro mēnesī, salīdzinot ar “Bite Latvija” piedāvātajiem 7,7 eiro mēnesī. 

Viena pretendenta uzvara bez konkurences Zemkopības ministrijas iepirkumā 

Savukārt Zemkopības ministrijas iepirkums par mobilo sakaru un mobilā interneta pakalpojumu nodrošināšanu ministrijas un tās iestāžu vajadzībām, kas tika izsludināts pērnā gada jūnijā, paredzēja, ka pretendents vienlaikus piedāvā gan mobilos, gan fiksētos sakarus. Līdz ar to iepirkumā varēja piedalīties tikai tie pretendenti, kuri spēja nodrošināt abus pakalpojumus kopā. Rezultātā tika saņemts tikai viens piedāvājums – 40,86 eiro par pakalpojumu. Vērtēšanas kritērijos dominēja faktori, kas bija acīmredzami labvēlīgi vienam konkrētam pakalpojumu sniedzējam, piemēram, lielākais bāzes staciju skaits. Šim kritērijam tika piešķirti nesamērīgi 45 punkti, kas kopvērtējumā veidoja 12 % īpatsvaru. Svarīgi atzīmēt, ka Satiksmes ministrijas vadlīnijās telekomunikāciju iepirkumiem ir norādīts: šādu kritēriju drīkst piemērot tikai īpaši pamatotos gadījumos un tam nevajadzētu piešķirt vairāk kā 10 punktus, kas nozīmētu ap 3 % svaru kopvērtējumā. 

Konkurenci būtiski ierobežoja arī tas, ka, lai gan formāli iepirkums tika sadalīts daļās, pasūtītājs neizvērtēja konkurences ieguvumus, kas rastos, ja pretendenti varētu sniegt piedāvājumus katrai daļai atsevišķi. Šādā gadījumā atsevišķās daļās būtu iespējami vairāki piedāvājumi, un konkurences rezultātā valsts varētu iegūt labāku piedāvājumu. 

Šī iepirkuma sakarā jāuzsver arī organizatoru nepietiekamā izpratne par mobilo sakaru tehniskajiem aspektiem: tīkla tehnoloģiju straujās attīstības dēļ, īpaši ar 5G ienākšanu, bāzes staciju skaits vairs nav izšķirošs kvalitātes rādītājs. 

Finanšu ministrijas “konkurss” vienam tirgus spēlētājam 

FM īstenotā centralizēto iepirkumu prakse liek aizdomāties — vai tiešām tiek darīts viss, lai nodrošinātu konkurenci un labāko cenu nodokļu maksātājiem? Diemžēl piemērs ar mobilo sakaru pakalpojumu iepirkumu rāda pretējo — konkurence tiek ierobežota, bet izdevīgākie piedāvājumi tiek noraidīti. 

Piemēram, līdz 2022. gadam Valsts ieņēmumu dienests organizēja iepirkumus, kuros piedalījās visi trīs lielākie mobilo sakaru operatori. Pēc tam, kad procesu pārņēma FM, ieviešot centralizētu iepirkumu modeli, konkurence būtiski saruka — 2022. gadā tika saņemti tikai divi piedāvājumi. LMT piedāvāja ap 20 eiro, savukārt “Bite Latvija” – 0 eiro. Tomēr FM šo piedāvājumu noraidīja, uzskatot, ka tas ir "nepamatoti lēts", un izvēlējās dārgāko variantu. 

Protams, likums paredz vērtēt, vai piedāvājums ir reāli izpildāms. Taču šajā gadījumā runa ir par uzņēmumu ar 20 gadu darbu Latvijā, miljonos mērāmu apgrozījumu un simtiem tūkstošu klientu. Uzņēmums procedūras kārtībā sniedza skaidrojumu par cenu, bet tas tika noraidīts. 

Centralizētais iepirkums teorētiski nozīmē administratīvā sloga samazināšanu, taču praksē tam jābūt jēgpilnam. Centralizācija nedrīkst kļūt par šķērsli konkurencei. Ja lētākais piedāvājums automātiski tiek uzskatīts par aizdomīgu, un pārējie tirgus dalībnieki sāk neredzēt jēgu piedalīties, tad ir jārunā ne tikai par saimniecisku neefektivitāti, bet arī par iespējamu konkurences kropļošanu. Un vēl būtiskāk — šāda situācija atkārtojas. 

FM šī gada februārī izsludinātais iepirkums par mobilo sakaru pakalpojumu nodrošināšanu ministrijai, tās padotības iestādēm un Fiskālās disciplīnas padomei spilgti ilustrē, kā publiskajā sektorā tiek veidoti iepirkumu nosacījumi, kas būtiski ierobežo konkurenci un padara procesu faktiski slēgtu. 

Pirmais būtiskais aspekts – cenas kritērija nozīme iepirkumā bija vien 41 %, kamēr 59 % veidoja nefinansiālie vērtēšanas kritēriji. Tas ievērojami samazināja iespēju izvēlēties finansiāli izdevīgāko piedāvājumu, neraugoties uz to pakalpojumu kvalitāte visiem pretendentiem ir pietiekami laba, lai lietotājs nejustu atšķirības. 

Otrkārt, izmantotie nefinansiālie kritēriji, piemēram, bāzes staciju skaits un balss pakalpojumu tehniskie kvalitātes rādītāji reālajā situācijā nedod pasūtītājam būtisku papildu ieguvumu, taču skaidri izvirza priekšrocības vienam valstij piederošam piegādātājam. Jāpiebilst, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas 2024. gadā veiktie balss sakaru pakalpojuma kvalitātes mērījumu rezultāti gan “Tet” fiksētajā tīklā, gan mobilo operatoru “Bite Latvija”, “LMT” un “Tele2” tīklos atbilst operatoru deklarētajām kvalitātes vērtībām, nodrošinot galalietotājiem teicamas vai labas kvalitātes balss sakaru pakalpojuma pieejamību. 

Rezumējot – pie šāda vērtēšanas modeļa un kritēriju struktūras “Bite Latvija” objektīvi nebija pamata iesniegt piedāvājumu, jo konkursa nosacījumi jau sākotnēji veidoja būtisku priekšrocību konkrētam pretendentam. To apliecina arī fakts, ka iepirkumā tika saņemts tikai viens piedāvājums – 15,01 eiro par pakalpojumu. 

Augšdaugavas novada pašvaldības iepirkumā dārgākais kļūst par “izdevīgāko” 

Tikmēr Augšdaugavas novada pašvaldības iepirkumā par mobilo sakaru pakalpojumiem, kas tika izsludināts šī gada martā, būtisku ietekmi uz rezultātu radīja manipulējama vērtēšanas pieeja – cenu kritērijs veidoja tikai 46 %, bet lielāks svars tika piešķirts tehniskiem rādītājiem, proti, kas ir līdzīgi visiem tirgus dalībniekiem un par kuriem informācija ir pieejama publiski. Tātad – iepriekš visiem pieejama un zināma! Lai arī “Bite Latvija” šajā iepirkumā piedāvāja pakalpojumus par 1 eiro, uzvarēja daudzkārt dārgāks piedāvājums par 8,89 eiro. 

Ir laiks izrauties no apburtā loka publiskajos iepirkumos 

Iepriekš analizētie piemēri skaidri parāda, ka favorītisms publiskajos iepirkumos nav nejaušība – tās ir sekas sistēmiskai pieejai, kur netiek nedz nodrošināta caurspīdība, nedz vērtēta konkurences realitāte. Arī Konkurences padome jau vairākkārt ir brīdinājusi – nekorekti izstrādāti iepirkumu kritēriji, kas rada priekšrocības vienam dalībniekam, ir pretrunā brīvas konkurences principiem. Ja dokumentācijā paliek spēkā prasības, kas praktiski izslēdz citus tirgus dalībniekus, tad tas vairs pēc būtības nav iepirkums, bet gan par iepriekš nolemta līguma piešķiršana. Publisko iepirkumu praksē nereti novērojams, ka pasūtītāji tehniskos parametrus pārņem no komersantu piedāvājumiem vai nozares dokumentiem, tos nepilnīgi izprotot. Rezultātā iepirkumu nolikumos tiek iekļauti kritēriji, kas būtiski neietekmē galalietotāja pieredzi. Piemēram, lai tiešsaistē skatītos YouTube, Netflix vai Go3 saturu Full HD (1080p) kvalitātē bez traucējumiem, pietiek ar interneta ātrumu apmēram 5–10 Mbit/s. Ja viens operators piedāvā 50 Mbit/s, savukārt cits – 500 Mbit/s, lietotājs video skatīšanās kvalitātē šo atšķirību nejutīs: abi ātrumi nodrošina vienlīdz labu pieredzi. Tāpēc šādos gadījumos vērtēt tikai pēc “lielākā cipara” nav lietderīgi, ja jau pirmais variants pilnībā atbilst lietotāja vajadzībām. Vērtējot mobilos sakarus, būtiski koncentrēties uz tiem tehniskajiem rādītājiem un to līmeņiem, kurus cilvēks reāli spēj sajust – piemēram, vai zvans savienojas bez aiztures un vai internets darbojas pietiekami labi, lai atbalstītu konkrētās valsts vai pašvaldības iestādes funkcijas. 

Lai mainītu šo praksi, ir nepieciešama skaidra un konkrēta rīcība. Pirmkārt, jāievieš obligāts e-kataloga izmantošanas mehānisms homogēniem pakalpojumiem, t. sk. standarta mobilo sakaru pakalpojumiem. Valsts reģionālās attīstības aģentūra (VDAA) jau ir uzsākusi e-kataloga izstrādi, kas nodrošina vienkāršu, pārskatāmu un konkurenci veicinošu iepirkumu procesu. Turpretim izņēmumiem ir jābūt iespējamiem tikai ar skaidru pamatojumu. 

Šobrīd ir īstais brīdis ieviest ilgtspējīgas pārmaiņas publiskajā sektorā, lai stiprinātu konkurenci, nodrošinātu efektīvāku publisko līdzekļu izlietošanu un atjaunotu uzticību iepirkumu procesam. Pērn decembrī Satiksmes ministrija apkopoja valsts iestāžu gatavību pāriet uz e-katalogu, un šī gada martā VDAA organizēja pirmo darba grupu, lai risinātu tehniskos jautājumus. Tagad ir svarīgi, lai šis process nenonāktu strupceļā – tāpēc ļoti ceru, ka tiks pieņemti reāli lēmumi ar skaidriem termiņiem un mērķiem.

Mindaugas Rakauskas: Vai Finanšu ministrijas reformas izskaudīs favorītismu publiskajos iepirkumos?

“Bite Latvija”: šogad bloķēti jau vairāk nekā 201 tūkstotis krāpniecisku zvanu – svētkos iedzīvotājiem jābūt īpaši piesardzīgiem

Акция пасхального колеса счастья Bite завершилась

Mindaugas Rakauskas: iespējamā “Tet” un LMT apvienošana sagraus konkurenci un būs slogs valsts budžetam

Aptauja: 45% iedzīvotāju nezina, kā hotspota lietošana ietekmē telefona darbību

"Bite Latvija" uzsāks pilotprojektu pakāpeniskai 3G tīkla atslēgšanai

Новым генеральным директором «Bite Latvija» стал Майндаугас Ракаускас

''Bite Latvija'' ar mākslīgā intelekta un lielo datu tīkla palīdzību pērn novērsis ap 4000 DDoS uzbrukumus

Весенняя акция-игра Bite "Сотри и выиграй iPhone 16" завершилась

Kāpēc par uzņēmuma digitālo drošību jādomā kompleksi?

“Bite Latvija” ieguldījums reģionos piecos gados sasniegs 33 miljonus eiro

"Bite Latvija" optiskā tīkla attīstībā investēs 3 miljonus eiro un pāries uz jaunākās paaudzes tehnoloģijām

Katrs trešais uzņēmums apsver brīvprātīgu kiberdrošības prasību ieviešanu

Eksperta padomi uzņēmumiem: kā saglabāt biznesa nepārtrauktību kiberdraudu apstākļos

Arvien vairāk būvniecības projektos tiek iekļauti iekštelpu sakaru risinājumi

Kā uzņēmumu paplašināšanās reģionos var mainīt darba tirgus dinamiku Latvijā?

Vidējā atlīdzība par rēķina apdrošināšanas gadījumu ir 81 eiro mēnesī

"Bite grupa" paziņo par izmaiņām uzņēmumu vadībā

"Bite Latvija" kļūst par "Vodafone" oficiālo partneri

Aizspriedumi būtiski kavē uzņēmumus Latvijā ieviest IKT risinājumus

“Bite Latvija” šogad turpinās paplašināt tīkla pārklājumu uz galvenajiem autoceļiem

Paziņojums klientiem par izmaiņām televīzijas kanālos

“Laimē iPhone 16 un AirPods 4” loterijas uzvarētājs

Šogad “Bite Latvija” mobilā interneta ātrums kāpis par 25%

“Bite Latvija” pusgada laikā bloķējusi jau 250 tūkstošus telefonkrāpnieku zvanu

Arunas Mickevicius: Kāpēc digitāla domāšana ir kļuvusi par biznesa spēku konkurences ringā?

Pētījums: tikai 15% uzņēmumu Latvijā izmanto kiberdrošības risinājumus

Pieci vērtīgi padomi uzņēmumiem, kā sagatavoties NIS2 prasībām un uzlabot kiberdrošību

Акция Bite Хэлоуинское Колесо фортуны закончилась!

Noskaidrots veiksminieks, kurš Bites akcijā ticis pie televizora

Go3 Latvijā uzsāk sadarbību ar Netflix

Oktobrī Latvijā fiksēts telefonkrāpnieku aktivitātes pīķis

“Bite Latvija” un “Nokia” stratēģiskā partnerība nodrošinās superātru 5G+ internetu mājsaimniecībām

"Bite Latvija" - šī gada klientu apkalpošanas līderis telekomunikāciju nozarē Latvijā

10 svarīgākās atziņas par IKT un kiberdrošību no uzņēmumu vadītājiem Latvijā

Bez svarīgām reformām, “Tet” un LMT apvienošana kropļos konkurenci un radīs monopolu

Naktī uz svētdienu “Bite Latvija” veiks klientu apkalpošanas sistēmas modernizācijas darbus

Jauna telefonkrāpnieku aktivitāte WhatApp lietotnē

“Bite Latvija” bloķējusi jau 100 000 telefonkrāpnieku zvanu

Biedrība “Par legālu saturu”: Latvija joprojām ir viena no pirātisma visvairāk skartajām valstīm Eiropā

Pētījums: pieaug IKT risinājumu loma Latvijas uzņēmumu attīstībā

Piedaloties Ministru prezidentei, šodien atklāts “Bite Latvija” Rēzeknes birojs

Atklājot jaunu pētījumu datus, eksperti diskutēs par uzņēmumu digitālo drošību un pārliecību Latvijā

Bites Spēlē un laimē akcija ir noslēgusies

Telefonkrāpnieki sākuši izmantot mākslīgo intelektu sarunai pazīstamu cilvēku balsīs

Pirmajā pusgadā investēti 7 miljoni eiro tīkla attīstībai pilsētās, reģionos un uz autoceļiem

Lietas ierosināšana tiesā ļaus risināt elektronisko sakaru gaisvadu problēmas Rīgā

Pērn ''Bite Latvija'' attīstīja jaunus pakalpojumus un audzēja klientu skaitu

Samsung Galaxy jaunumu akcija ir noslēgusies!

"Bite Latvija" Rēzeknē un Jelgavā atvērs birojus ar 280 darbavietām

"Bite Latvija" klientiem jūnijā bloķējis vairāk nekā 10 000 krāpniecisku zvanu

Satversmes tiesa atzinusi, ka šī brīža regulējums ierobežo godīgu konkurenci un neatbilst Satversmei

Nesaimnieciska domāšana ir viens no iemesliem finansējuma problēmām pašvaldībās

Bites Jāņu laimes rata akcija ir noslēgusies!

Trīs padomi, kā pasargāt savu viedierīci vasarā

Atklātas Latvijā pirmās Treneru un Parasportistu akadēmijas

Rīgā un reģionos pielāgoti jau 10 veikali cilvēkiem ar invaliditātēm

„Bite grupa” ir noslēgusi Baltijas vēsturē lielāko obligāciju emisiju teju 1 miljarda eiro apmērā

"Bite Latvija" automātiski bloķēs telefonkrāpnieku zvanus

„Bite grupa“ paziņo par 920 miljonu eiro prioritāro nodrošināto obligāciju piedāvājumu

Bites Pavasara laimes rata akcija ir noslēgusies!

Aptauja: 63 % iedzīvotāju uzskata, ka veikali nav pielāgoti cilvēkiem ar invaliditātēm

Aptauja: 88% iedzīvotāju ir svarīgs ārstniecības iestādes atgādinājums par plānotu vizīti

Endija Kaševska: turpmākajos gados pieaugs individualizētie un unikālie darbinieku labumu grozi

“Bite Latvija” šī gada pirmajā ceturksnī investējis 2,3 miljonus eiro tīkla modernizācijā Rīgā

“Bite” atklāj pirmo klientu apkalpošanas centru, kas piekļūstams cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem

“Bite Latvija” vēršas Konkurences padomē par kārtējo ārvalstu investoru diskriminēšanu publiskajos iepirkumos

Aptauja: 48% iedzīvotāju bažījas par savu datu drošību uzņēmumu mājaslapās un interneta veikalos

“Bite Latvija” un ASV vēstnieks Latvijā pārrunā 5G attīstību un šķēršļus ārvalstu investoru ieguldījumiem

Šogad “Bite” 5G bāzes staciju skaits sasniegs 550

Jauni kiberdrošības regulējumi uzņēmumiem no 2024. gada oktobra

“Bite Latvija” šogad darbiniekos investēs 2,7 miljonus eiro

Bites Go3 saderības spēle ir noslēgusies!

“Bite Latvija” investē 5 miljonus eiro tīkla drošībā un efektivitātē

Apvienojoties ar “Baltcom”, “Bite Latvija” kļūs par daudzveidīgāko pakalpojumu sniedzēju nozarē

Satversmes tiesas lēmums “Bite Latvija” ļaus turpināt cīņu pret administratīvo slogu un konkurences kropļošanu

Līdz gada beigām “Bite” 5G tīkls būs pieejams 75% Latvijas iedzīvotāju

Bites janvāra laimes rata akcija ir noslēgusies!

Samsung The Freestyle Gen2 izlozes uzvarētājs ir noskaidrots

“Bite Latvija” un “TV3 Group Latvija” kļūst par Latvijas Paralimpiskās komitejas ģenerālajiem partneriem

Aptauja: 28% vecāku novēro, ka bērnus vēlu vakaros “WhatsApp” traucē vienaudži

Melnās Piektdienas spēle ir noslēgusies!

Aptauja: 98% Latvijas iedzīvotāju naudas grūtību gadījumā nebūtu gatavi atteikties no telekomunikāciju pakalpojumiem

Endija Kaševska: Realitāte darba tirgū - amatu pielāgošana darbinieku prasmēm

Aptauja: 29% iedzīvotāju trūkst zināšanu par datu aizsardzību mobilajās ierīcēs

“Bite”: mēneša laikā iedzīvotāju ierīcēs novērsti vairāk nekā 14,5 miljoni drošības risku

Aptauja: 46% vecāku satrauc mākslīgā intelekta rīku izmantošana mācību procesā

Bites Laimes rata akcija ir noslēgusies!

Noslēgusies lielā Go3 filmu atmiņas spēle un ir noskaidrots laimīgais uzvarētājs

Endija Kaševska: Tiešā vadītāja faktors darbinieku apmierinātībā

Pētījums: 33% uzņēmumu attīstībai svarīgi tehnoloģiskie risinājumi; mazie uzņēmumi adaptējas lēni

Noslēgusies akcija “5G viktorīna” un ir noskaidroti pieci laimīgie uzvarētāji

Saldū uzstādīta “Bite” 1000. bāzes stacija; tā darbojas 5G režīmā

Ar kādiem 5 riskiem IKT sistēmas visbiežāk saskaras vasarā? Skaidro eksperts

“Bite”: Mobilo datu patēriņš ārzemēs visvairāk audzis Vācijā, Polijā, Lielbritānijā un Turcijā

“Bite Latvija”: LVRTC neņem vērā IUB lēmumu un turpina apturēto iepirkumu

“Bite” ieslēdz 172 5G bāzes stacijas visā Latvijā; tīklā šogad investēs 17 milj. eiro

“Bite Latvija”: IUB aizliedzot turpināt LVRTC iepirkumu, ceram uz konkurences atjaunošanos

Aptauja: 46% vecāku norāda, ka viņu bērns nezina nevienas uzticības personas telefona numuru no galvas

Strauji augot biznesam, reorganizē “Bite Grupu”, sadalot atsevišķos telekomunikāciju un mediju holdinga uzņēmumos

Investējot teju 1 miljonu eiro, “Bite Grupa” sāk piedāvāt jaunu kiberdrošības pakalpojumu

"Bite Latvija" iesniedz sūdzību EK par sistemātisku ES tiesību normu pārkāpšanu publisko iepirkumu jomā Latvijā

Завершилась акция Колеса фортуны и выяснен счастливый обладатель приза

Aptauja: 55% iedzīvotāju nav pārbaudījuši sava Wi-Fi rūtera vecumu

Aptauja: 45% Latvijas iedzīvotāju ir svarīgi, lai mobilā ierīce atbalsta 5G

Noslēgusies Go3 Filmu atmiņas spēle un ir noskaidrots laimīgais balvas ieguvējs

"Bite Latvija": Publisko iepirkumu jomā vērojama tiesas spriedumu ignorēšana

Aptauja: 31% strādājošo savu vecāku pienākumu dēļ ir pieredzējuši darba devēja neapmierinātību

Noskaidrots veiksminieks, kurš Bites akcijā ticis pie televizora

“Bite Latvija” atzīta par vienu no iedvesmojošākajām darbavietām Eiropā

Завершилась Пасхальная игра и выяснен счастливый обладатель приза

Завершился розыгрыш Samsung и выяснены счастливые победители

Завершилась большая весенняя викторина Go3 и выяснен счастливый победитель

«Bite» планирует инвестировать в развитие сети 5G 70 миллионов евро

Разыграны счастливые получатели телевизоров LG

Опрос: 62% родителей чувствуют, что из-за пандемии они не справляются с большой нагрузкой

Опрос: 77% родителей обеспокоены неопределённостью в дальнейшем учебном процессе

Список победителей акции Bite «Посетители салонов Bite любят подарки»

Опрос: 71% родителей считают, что в этом году начало нового учебного года будет отличаться от прежних лет

Определены победители 4-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Диана Шмите: Малые и средние предприятия сильны настолько, насколько сильны их ИКТ-решения

Определены победители 3-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Определены победители 2-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Определены победители 1-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Каспарс Булс: Почему компании должны целенаправленно внедрять ИКТ-решения

Определены победители клиентской акции Bite!

BITE открывает в центре Риги самое большое на сегодняшний день количество базовых станций 5G

Каспарс Булс: Для рестарта экономики будет важна инфраструктура 5G

Как революционное цифровое поколение изменило нашу повседневную жизнь?

Опрос: Родители считают, что кибермоббинг – это следствие вседозволенности в интернет-среде

За 15 лет компания BITE стала самым быстрорастущим оператором мобильной связи в Латвии

Об акции ManaBite “Делай удобнее и выиграй”

BITE: на сегодняшний день потребление мобильных данных сохраняется

«BITE One IT» начинает предлагать виртуальные частные серверы

Что родители должны рассказать своим детям о безопасности при использовании TikTok?

После кризиса необходимо найти золотую середину между работой в офисе и удалённо

В прошлом году оборот BITE вырос на 6,2%

#Newnormal – модель работы завтрашних победителей

BITE: во время чрезвычайной ситуации самый просматриваемый контент

В связи с чрезвычайной ситуацией в стране, с 16 марта все салоны BITE будут закрыты

Развивая концепцию OneIT, BITE начинает предлагать фиксированную телефонную связь

78% жителей Латвии откладывают установку обновлений ОС своих мобильных устройств

67% сотрудников повредили выданные работодателями мобильные устройства, уронив их

В этом году BITE укрепит свою сеть в крупных городах и регионах Латвии, инвестируя 10% от своего оборота

В этом году BITE увеличила мощность сети в регионах на 83%

Опрос: в Латвии 56% родителей не осознают серьезности последствий кибермоббинга

Предприниматели еще полностью не осознают, какую роль в обслуживании клиентов играют ИКТ-решения

Объём мобильных данных, используемых жителями Латвии в ЕЭЗ, увеличился в сто раз

В этом году технологией 4G+ более будет оснащено 40% сети BITE

Инвестировав 100 000 евро, BITE разработала мобильное приложение «ManaBite»

С целью содействия развитию в Латвии и Литве 5G «BITE Grоup» и «Tele2» разделят сетевую инфраструктуру

Латвийские хоккейные фанаты отличаются преданностью в своей команде и громким голосом

Практические советы о том, как выбрать электроскутер и безопасно на нём передвигаться

Более половины жителей Латвии на чемпионате мира по хоккею болеют за Латвийскую сборную

BITE завершила проект по дигитализации центров обслуживания клиентов

Hаиболее активно мобильный интернет в телефонах используют жители Курземе

Завершён процесс реорганизации компании “Latnet”

Практические советы экспертoв, kак говорить с детьми о кибермоббинге

В этом году BITE увеличит мощность сети на 53%

Самые опасные вредоносные программы для пользователей мобильных устройств

Как родители могут разумно присматривать за действиями своих детей в интернете?

BITE удваивает онлайн-продажи

В прошлом году BITE инвестировала 100 000 евро в развитие профессионализма своих работников

Десять признаков, которые могут указывать на то, что ребенок страдает от кибермоббинга

Эксперт: Может ли встроенная память смартфона изменить мир?

BITE: 45% объёма интернета расходуется на крупнейшие социальные сети – «Youtube» un «Facebook»

Как придать отношениям дополнительную романтику, используя современные технологии?

Как цифровые технологии помогают повысить эффективность бизнеса

Тенденция: самые востребованные цвета мобильных телефонов - чёрный, синий и золотой

Эксперты: взрослые часто допускают в интернете те же ошибки, что и дети

Технологии для ограничeния использования смартфона во время вождения автомобиля

Новая тенденция - дорогие смартфоны жёстко конкурируют с более дешевыми устройствами

Kак продлить жизнь аккумулятора мобильного телефона в холодную погоду?

Во время праздников расход мобильных данных удвaивaется

Что характерно для традиции Латвийских жителей говорить «Спасибо!»?

Как лучше всего запечатлевать самые красивые моменты праздника с помощью смартфона?

Приключения тех, кто работает в праздники

Эксперты: Сотрудники становятся все более ценными

Опрос: Особое "Спасибо!" за работу в праздники заслужили медики

Как позаботиться о безопасности технологических Новогодних подарков?

Слияние компаний "Stream Networks" и "LATNET Serviss"

Эксперт: Технология 5G даст бизнесам возможность стать эффективнее и быстрее развиваться

Что необходимо учитывать родителям, разговаривая о кибермобинге с детьми “цифрового поколения”?

В этом году в модернизацию сети и услуг в регионах BITE инвестировала 8 миллионов евро

BITE и “Huawei” укрепляет сотрудничество

BITE в новом хоккейном сезоне продолжает сотрудничество с LHF

Как составить привлекательное CV и написать мотивационное письмо?

Четыре вещи, которые нужно знать о "гейминге"

Эксперты: сложно представить эффективный бизнес использования продуманных технологических решений

Смартфоны и кибер-безопасность: популярные мифы и факты

BITE начинает внедрять в Латвии сеть Интернета вещей

BITE становится первым оператором мобильной связи в Латвии, предлагающим бизнес-решения “Apple”

Пять мобильных гаджетов, способных облегчить жизнь любому автомобилисту

Взгляд молодых профессионалов на карьеру в Латвии – мифы и факты

Опрос: Четвёртая часть населения Латвии не считает соседние страны заграницей

Опрос: Каждый пятый житель Латвии путешествует без страховки

Что делает "iPhone" культовым товаром?

Пять мобильных игр для улучшения продуктивности работы

Инвестировав 100 000 EUR, BITE открыла в Даугавпилсе первый региональный "Парк новых технологий BITE"

Kак позаботиться о безопасности детей во время массовых мероприятий

Всё чаще вместо домашнего интернета люди выбирают мощное мобильное подключение

Подготовь смартфон к путешествию и отдыхай без забот

Аксессуары для смартфонов, которые пригодятся для ярких летних мгновений

Опрос: в Латвии родителей детей больше всего беспокоят угрозы от незнакомцев

Четыре креативных бренда Латвии, которые имеет смысл поддержать

Каждый третий следит за происходящим на чемпионате с мобильного устройства

Киберпреступления беспокоят предпринимателей больше чем вандализм и воровство

TOP 10 советов от опытных болельщиков Латвийского хоккея

BITE расширяет покрытия сети в Латвийских регионах – открыты семь новых базовых станций 4G

Третья часть фанатов Латвийского хоккея считает, что главное не победа, а участие

BITE планирует вложить в развитие инфраструктуры сети около 10 миллионов евро

Болельщики Латвийского хоккея: Чемпионат мира по хоккею – это традиция которая объединяет

BITE продолжает укреплять качество и ёмкость сети

''BITE Latvija'' приобрела ''Stream Networks'' и ''LATNET Serviss''

BITE начинает предлагать новую услугу: Умное видеонаблюдение для дома и бизнеса

Использование мобильной связи в роуминге в Европе продолжает расти

Возрастает роль мобильных приложений в бизнесе

Мобильные приложения, которые помогут осуществить самые популярные планы на новый год

BITE активно расширяет покрытие интернета 4G

На призыв порадовать работающих в праздники откликнулось несколько тысяч жителей Латвии

Более 50% жителей Латвии поздравляют своих близких с Рождеством, используя мобильный телефон

Мобильные приложения, которые сделают ожидание Рождественских праздников более увлекательным

Сеть BITE будет использоваться для обеспечения услуг интернета в полётах над странами Балтии

Опрос: в праздничные выходные дни будет работать каждый десятый

Пять смарт-устройств, которые порадуют ценителей в Рождественские праздники

Эксперты дают рекомендации, как распознавать фальшивые приложения и как безопасно совершать покупки

«Stream Networks» и его дочерняя компания «LATNET Serviss» присоединятся к «BITE Group»

В области безопасности данных в мобильных устройствах у населения очень слабые знания

Жителям предлагается проверить свои знания в области кибербезопасности

BITE начинает предлагать инновационный продукт для удобной и надёжной связи между родителями и детьми

Показать больше