Biedrība “Par legālu saturu”: Latvija joprojām ir viena no pirātisma visvairāk skartajām valstīm Eiropā

Lai uzlabotu spēju efektīvi identificēt un ierobežot pirātismu, biedrība “Par legālu saturu” sadarbībā ar Valsts policiju un Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP) šodien, 1. oktobrī, organizē praktiskas apmācības, kas vērstas uz tehnisko paņēmienu pilnveidošanu nelikumīgu televīzijas pakalpojumu fiksēšanā un ierobežošanā. Kā norāda Dmitrijs Ņikitins, biedrības “Par legālu saturu” uzraudzības padomes loceklis un elektronisko sakaru un IKT pakalpojumu sniedzēja “Bite Latvija” Platjoslas infrastruktūras direktors, “šādas iniciatīvas ir nepieciešamas, jo Latvija joprojām ir viena no vadošajām valstīm Eiropā nelikumīga satura izplatīšanā, un pirātisms rada nopietnas sekas gan valsts informatīvās telpas drošībai, gan ekonomikai.”
Apmācības tiek organizētas ar biedrības “Par legālu saturu” biedru – “Bite Latvija” un “Tet” atbalstu. Vairāk nekā desmit gadus aktīvi strādājot pie nelikumīga satura ierobežošanas, mērķis ir sakārtot šo jomu, aizsargājot gan valsts, gan vietējo uzņēmumu un patērētāju intereses.
Pirātisms Latvijā rada nopietnus draudus drošībai un ekonomikai
Pēc statistikas datiem, Latvija šobrīd ir viena no pirātisma visvairāk skartajām valstīm Eiropā, un, ņemot vērā aktuālo ģeopolitisko situāciju, drošības jautājumi ir īpaši nozīmīgi. Pirmkārt, pirātiskās televīzijas bieži pārraida kanālus bez nepieciešamajām retranslācijas atļaujām, apdraudot valsts informatīvo telpu. Tā tiek ierobežota arī sabiedrības pieeja kvalitatīvai informācijai, kas ir īpaši svarīgi dažādās ārkārtas situācijās. Otrkārt, pirātisms rada netaisnīgas konkurences apstākļus, jo nelikumīgi pakalpojumu sniedzēji nemaksā nodokļus, tā radot ievērojami komplicētākus konkurences apstākļus tiem satura ražotājiem, kuri darbojas godprātīgi.
Kā norāda Dmitrijs Ņikitins, biedrības “Par legālu saturu” uzraudzības padomes loceklis un “Bite Latvija” Platjoslas infrastruktūras direktors: “Biedrība jau teju desmit gadus aktīvi risina šos jautājumus, cieši sadarbojoties ar industrijas pārstāvjiem un valsts institūcijām. Cīņā pret pirātismu jau ir sperti vairāki soļi, tostarp veikti likuma grozījumi, kas palīdz uzraugošajām iestādēm efektīvāk vērsties pret pirātismu. Tāpat šobrīd top arī jauns autortiesību aizsardzības likums, kas ļaus NEPLP izņemt nelikumīgu saturu no internetā sastopamajiem resursiem. Tomēr vienlaikus ir būtiski pilnveidot uzraugošo iestāžu praktiskās iemaņas nelikumīga satura identificēšanā un atrašanā, kā arī kopumā darbam ar jaunākajām tehnoloģijām.”
Apmācībās īpaši pievērsīsies praktisko iemaņu stiprināšanai cīņā ar pirātismu
Lai palielinātu Valsts policijas un NEPLP spējas efektīvāk apkarot pirātismu, abu iestāžu darbiniekiem tiks organizētas praktiskas apmācības, kurās viņi apgūs jaunākos tehnoloģiskos rīkus nelikumīga satura izsekošanai un ierobežošanai. Apmācību dalībnieki apgūs, kā identificēt nelikumīgu saturu dažādās platformās un ierīcēs, piemēram, interneta vietnēs, IP televīzijā, satelīttelevīzijā un mobilajās lietotnēs. Tāpat tiks prezentēti tehniskie rīki, kas palīdz noteikt satura izcelsmi, atklāt pirātiskos kanālus, kā arī iegūt pierādījumus.
“Tehnoloģiju attīstība ir nepārtraukts process, un tās nemitīgi evolucionē, tāpēc būtiski, lai arī mūs speciālisti būtu informēti par jaunākajiem risinājumiem cīņā pret pirātismu. Šīs apmācības sniegs iespēju praktiski apgūt modernas metodes un rīkus, kas uzlabos kopējo kapacitāti ciņā pret nelikumīga satura ierobežošanu,” papildina D. Ņikitins.
“Mainoties satura izmantošanas ierīcēm un lietošanas paradumiem, mainās arī audiovizuāla satura izplatīšanas tehniskie risinājumi. Lai gan tehnoloģiju attīstība sniedz būtiskas iespējas satura izmantošanai, tajā pat laikā tas rada jaunus izaicinājumus nelikumīgā satura identificēšanai un ierobežošanai. Jau vairākus gadus cīņa ar nelikumīgā audiovizuālā satura izplatību ir viens no Valsts policijas darbības virzieniem. Regulāri veicam profilaktiskus kontroles pasākumus publiskajās izklaides vietās un izmeklēt to personu rīcība, kuras nodrošina piekļuvi Latvijā un ES aizliegtām TV programmām. Cieša iestāžu sadarbība, zināšanu un viedokļu apmaiņa, mainīgajos tehnoloģiju apstākļos ir veids, kā iespējams efektīvi vērsties pret nelikumīga satura izplatību, tāpēc šādas mācības ir augsti vērtējamas un ļoti nepieciešamas,” pārliecināts ir Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieks Vitālijs Polovinskis.
NEPLP Monitoringa departamenta vadītāja Dita Remberga norāda: “NEPLP veic satura prettiesiskas izplatīšanas ierobežošanu jau vairākus gadus un, salīdzinot ar sākuma posmu, ir paplašinājušās gan NEPLP funkcijas pieņemt lēmumus par satura prettiesiskas izplatīšanas ierobežošanu, gan arī tehniskās iespējas šādu saturu identificēt un liegt tam piekļuvi. Ņemot vērā funkciju palielināšanos, ik gadu pieaug arī ierobežoto resursu skaits. Šobrīd ierobežoto satura straumēšanas avotu skaits kopumā pārsniedz jau 1000. Attīstoties mediju videi, jāņem vērā, ka savas spējas attīsta arī pakalpojumu sniedzēji, kuri Latvijā ir pieejami, taču darbojas prettiesiski. Tādējādi gan NEPLP, gan tiesībsargājošajām iestādēm ir jāturpina attīstīt uzraudzības mehānismi, tehnoloģiskās iespējas un sadarbība, lai izskaustu šādu pakalpojumu sniedzēju darbību, tādējādi gan veicinot legālo pakalpojumu sniedzēju konkurētspēju, gan aizsargājot Latvijas informatīvo telpu.”
Biedrība “Par legālu saturu” ir dibināta 2015. gadā. Biedrībā apvienojušies deviņi uzņēmumi – TV pakalpojumu sniedzēji, audiovizuālā satura, kino un grāmatu ražotāji un izplatītāji.