5 ieteikumi, lai labojot vai mainot viedtālruni, nosargātu savu personīgo informāciju

bite.lv | Bite
Viedtālruņu īpašnieki, kuri kaut reizi dzīvē ir pazaudējuši mobilajā ierīcē uzglabāto informāciju, visbiežāk atceras, cik nepatīkami ir zaudēt gadu gadiem uzkrātus fotoattēlus, video, ziņas, kā arī - vērtīgu kontaktu sarakstu. Tieši nedroša datu glabāšana ir visizplatītākais veids, kā viedtālruņu lietotāji pazaudē savu personīgo informāciju. IKT pakalpojumu sniedzējs “Bite” ir apkopojis 5 ieteikumus, kā rīkoties, lai personīgā informācija mobilajā ierīcē tiktu uzglabāta droši un tā netiktu pazaudēta telefona remonta vai maiņas gadījumā. 

#1 Datu ievainojamība 

Mūsdienās personīgie dati ir unikāla vērtība, tieši tāpēc krāpnieki meklē dažādus veidus, kā iegūt mūsu datus un padarīt tos ievainojamus. Krāpnieki uzlauž lietotāju paroles vai piekļūst lietotāju datiem caur dažādām ļaunprātīgām lietotnēm un programmatūrām, tādā veidā mērķtiecīgi izmantojot mobilās ierīces īpašnieka datus ļauniem nodomiem, piemēram, piekļūstot bankas kontiem un izkrāpjot naudu. Visbiežāk dati tiek nozagti ar pikšķerēšanas metodi, kad mobilā tālruņa lietotājam it kā zvana banka un lūdz autorizēt maksājumu, jo šobrīd ar paroli vien nepietiek, lai nozagtu naudu. Visbiežāk, ja lietotājam ir nozagta nauda, viņš ir apstiprinājis kādu maksājumu, domājot, ka tā ir banka, policija vai kāda cita svarīga iestāde.

Datu drošības speciālisti iesaka izmantot divpakāpju autentifikāciju, lai pat tad, ja nozagta e-pasta parole, krāpnieki nevarētu piekļūt kontam. Arī Google brīdina, ja e-pasta dati ir noplūduši internetā. 

#2 Informācijas dublēšana un sinhronizācija 

Ierīces satura dublēšana mūsdienās ir lieta Nr.1, kas savlaicīgi jāpaveic pirms savos viedtālruņus uzglabāt svarīgu informāciju. Tieši šis ir klupšanas akmens mobilo ierīču lietotājiem, domājot par savas viedierīces satura drošu uzglabāšanu. 

Iphone lietotājiem izstrādātājs piedāvā 5GB bezmaksas krātuvi iCloud, ko var izmantot dokumentu, datu, fotoattēlu un video dublēšanai. Veicot attiecīgus iestatījumus, dublēšana tiek veikta automātiski, kad ir ieslēgts Wi-Fi savienojums. Nepieciešamības gadījumā krātuves apjomu var palielināt par maksu. Apple iespējams sinhronizēt kontaktus arī no Google konta. 

Android ierīcēm izstrādātājs piedāvā 15GB bezmaksas krātuvi, kas pievienota Google kontam.  Veicot iestatījumus un pievienojot savu Google kontu, tālrunis dublē datus Google diskā. Nepieciešamības gadījumā krātuves apjomu par maksu var palielināt. 

#3 Datu aizsardzība ikdienā 

Mobilais telefons ir kļuvis par multifunkcionālu ierīci, kas faktiski aizstāj datoru – tajā tiek lietots e-pasts, veikti norēķini, uzglabāti foto un video faili u.tml., līdz ar to palielinās arī ar šo ierīču lietošanu saistītie drošības riski. Drošai mobilo ierīču lietošanai ieteicams izmantot divpakāpju autentifikāciju; drošas paroles ar burtiem, simboliem un cipariem; regulāri atjaunot ierīces programmatūru, kad to piedāvā ražotājs; pārskatīt lietotnēm piešķirtās atļaujas, kā arī izmantot antivīrusa programmu. 

Mobilajā ierīcē var ieinstalēt antivīrusa programmu, kas savlaicīgi atpazīs vīrusu un neļaus piekļūt lietotāja identitātei, tostarp finanšu informācijai. Lielākā daļa Android vīrusu ierīcēs nonāk, instalējot tos no kādas interneta vietnes. Pēc noklusējuma Android neļauj instalēt lietotnes no citiem avotiem kā tikai no Google Play veikala, pasargājot lietotāju no iespējas nejauši ieinstalēt kādu ļaunprātīgu lietotni. Arī Apple izstrādātajai programmatūrai ir stingra aizsardzības sistēma,  lai pasargātu no vīrusiem, tomēr antivīrusa programma sniegs pilnu drošības sajūtu un pasargās no nejaušībām. 

Domājot par savu datu drošību, ja ierīce tiek pēkšņi pazaudēta vai nozagta, ir svarīgi veikt proaktīvas darbības, lai šādos gadījumos datus varētu aizsargāt vai izdzēst attālināti. 

Android lietotājiem jāpārliecinās, ka telefonā ir ieinstalēta lietotne Find my Device, jāiespējo opcija “atrast telefonu” un jāļauj lietotnei piekļūt ierīces atrašanās vietai. Ja telefons ir pazudis, personīgajai informācijai var piekļūt caur citu Android ierīci, atverot lietotni Find My Device. Līdzīgi soļi jāveic arī iPhone lietotājiem, kuriem ierīcē jau ir pieejama lietotne Find my iPhone, taču ir jāpārliecinās, vai meklēšanas funkcija ir ieslēgta. Ja ierīce nozaudēta, nepieciešams atvērt lietotni Find my iPhone citā iPhone telefonā. 

Pēc ielogošanās lietotne mēģinās atrast pazudušo ierīci. Ja telefons ir ieslēgts un var noteikt signālu, atrašanās vieta tiks parādīta kartē un tiks piedāvātas trīs opcijas – piezvanīt, bloķēt vai attālināti iztīrīt ierīci. Ja ierīce nav ieslēgta vai nevar noteikt signālu, lietotne ziņos par tās atrašanās vietu, kad telefons atkal būs ieslēgts un izveidos savienojumu ar Wi-Fi vai mobilo tīklu. 

#4 Dati, kamēr labo telefonu 

Pirms telefona nodošanas īslaicīgā remontā ir svarīgi parūpēties par savu datu drošību. Lietotāji pirms ierīces nodošanas remontā var izrakstīties no visiem kontiem un lietotnēm savā ierīcē vai izmantot lietotni, kas bloķē noteiktus failus, piemēram, fotoattēlus un ziņojumus tālrunī, lai tiem nevarētu piekļūt bez paroles. Tomēr vislabāk pirms ierīces nodošanas remontā to atiestatīt uz rūpnīcas iestatījumiem.  Vienmēr jāizņem SIM karte, kā arī jebkura ārējā atmiņa, piemēram, microSD karte, kurā glabājas faili. 

Pirms nodot tālruni remontā, ir jāpārliecinās, ka ir veikta pilna tālruņa informācijas dublēšana. Gan Apple, gan Android ierīces piedāvā ātru datu dublēšanu un atjaunošanu tālrunī pēc veikta remonta, lai tajā atkal būtu pieejama visa personīgā  informācija. Tomēr, ņemot vērā, ka pieejamais bezmaksas apjoms krātuvē ir neliels, datus var saglabāt datorā, piemēram, iPhone lietotāji to var izdarīt lietotnē iTunes, un pēc remonta datus atjaunot no šīs pašas lietotnes, savukārt Android tālruņiem ražotāji piedāvā atšķirīgus risinājumus, piemēram, Samsung telefonos ir pieejams SmartSwitch, kas nodrošina šo pašu funkciju. 

Arī lietotnes WhatsApp sarakstes ir iespējams sinhronizēt, lai jaunajā tālrunī visa informācija būtu saglabāta. 

#5 Datu pārcelšana jaunā telefonā 

Iegādājoties jaunu telefonu, lietotāji vēlas visu iepriekš uzkrāto informāciju pārnest uz jauno ierīci. Mobilo ierīču izstrādātāji ir parūpējušies, lai to būtu iespējams izdarīt pēc iespējas vienkāršāk, pašu spēkiem.  

Piemēram, no vecā Android telefona uz jauno Android ierīci to var izdarīt, ieslēdzot savu jauno ierīci, izveidojot Wi-Fi savienojumu, un, izvēloties kopēt programmas un datus no savas vecās ierīces. Fotoattēlus un videoklipus ir iespējams pārnest, piereģistrējoties ar savu Google kontu. Katrs mobilo telefonu ražotājs nodrošina savu pieeju datu pārcelšanai, piemēram, Samsung piedāvā SmartSwitch, viegli un ātri pārceļot datus no telefona uz telefonu. Savukārt Iphone lietotāji savus datus var atjaunot, izmantojot iCloud dublējumu, kur saglabāta visa iepriekš uzkrātā informācija. Datu pārcelšana ir ļoti vienkārša – blakus vecajai iPhone ierīcei jānovieto jaunais telefons, un to ieslēdzot, vecais iPhone uzreiz piedāvā kopēt datus. 

“Datu dublēšana ir svarīgs pamatprincips, lai parūpētos par savas personīgās informācijas drošu uzglabāšanu. Pēc dažādām rūgtām pieredzēm lietotāji kļūst uzmanīgāki, taču svarīgi ikvienam apzināties, ka datu glabāšana ir katra lietotāja paša rokās,” komentē Una Ahuna – Ozola, “Bite” Korporatīvo un sabiedrisko attiecību vadītāja.

Bites Pavasara laimes rata akcija ir noslēgusies!

Aptauja: 63 % iedzīvotāju uzskata, ka veikali nav pielāgoti cilvēkiem ar invaliditātēm

Aptauja: 88% iedzīvotāju ir svarīgs ārstniecības iestādes atgādinājums par plānotu vizīti

Endija Kaševska: turpmākajos gados pieaugs individualizētie un unikālie darbinieku labumu grozi

“Bite Latvija” šī gada pirmajā ceturksnī investējis 2,3 miljonus eiro tīkla modernizācijā Rīgā

“Bite” atklāj pirmo klientu apkalpošanas centru, kas piekļūstams cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem

“Bite Latvija” vēršas Konkurences padomē par kārtējo ārvalstu investoru diskriminēšanu publiskajos iepirkumos

Aptauja: 48% iedzīvotāju bažījas par savu datu drošību uzņēmumu mājaslapās un interneta veikalos

“Bite Latvija” un ASV vēstnieks Latvijā pārrunā 5G attīstību un šķēršļus ārvalstu investoru ieguldījumiem

Šogad “Bite” 5G bāzes staciju skaits sasniegs 550

Jauni kiberdrošības regulējumi uzņēmumiem no 2024. gada oktobra

“Bite Latvija” šogad darbiniekos investēs 2,7 miljonus eiro

Bites Go3 saderības spēle ir noslēgusies!

“Bite Latvija” investē 5 miljonus eiro tīkla drošībā un efektivitātē

Apvienojoties ar “Baltcom”, “Bite Latvija” kļūs par daudzveidīgāko pakalpojumu sniedzēju nozarē

Satversmes tiesas lēmums “Bite Latvija” ļaus turpināt cīņu pret administratīvo slogu un konkurences kropļošanu

Līdz gada beigām “Bite” 5G tīkls būs pieejams 75% Latvijas iedzīvotāju

Bites janvāra laimes rata akcija ir noslēgusies!

Samsung The Freestyle Gen2 izlozes uzvarētājs ir noskaidrots

“Bite Latvija” un “TV3 Group Latvija” kļūst par Latvijas Paralimpiskās komitejas ģenerālajiem partneriem

Aptauja: 28% vecāku novēro, ka bērnus vēlu vakaros “WhatsApp” traucē vienaudži

Melnās Piektdienas spēle ir noslēgusies!

Aptauja: 98% Latvijas iedzīvotāju naudas grūtību gadījumā nebūtu gatavi atteikties no telekomunikāciju pakalpojumiem

Endija Kaševska: Realitāte darba tirgū - amatu pielāgošana darbinieku prasmēm

Aptauja: 29% iedzīvotāju trūkst zināšanu par datu aizsardzību mobilajās ierīcēs

“Bite”: mēneša laikā iedzīvotāju ierīcēs novērsti vairāk nekā 14,5 miljoni drošības risku

Aptauja: 46% vecāku satrauc mākslīgā intelekta rīku izmantošana mācību procesā

Bites Laimes rata akcija ir noslēgusies!

Noslēgusies lielā Go3 filmu atmiņas spēle un ir noskaidrots laimīgais uzvarētājs

Endija Kaševska: Tiešā vadītāja faktors darbinieku apmierinātībā

Pētījums: 33% uzņēmumu attīstībai svarīgi tehnoloģiskie risinājumi; mazie uzņēmumi adaptējas lēni

Noslēgusies akcija “5G viktorīna” un ir noskaidroti pieci laimīgie uzvarētāji

Saldū uzstādīta “Bite” 1000. bāzes stacija; tā darbojas 5G režīmā

Ar kādiem 5 riskiem IKT sistēmas visbiežāk saskaras vasarā? Skaidro eksperts

“Bite”: Mobilo datu patēriņš ārzemēs visvairāk audzis Vācijā, Polijā, Lielbritānijā un Turcijā

“Bite Latvija”: LVRTC neņem vērā IUB lēmumu un turpina apturēto iepirkumu

“Bite” ieslēdz 172 5G bāzes stacijas visā Latvijā; tīklā šogad investēs 17 milj. eiro

“Bite Latvija”: IUB aizliedzot turpināt LVRTC iepirkumu, ceram uz konkurences atjaunošanos

Aptauja: 46% vecāku norāda, ka viņu bērns nezina nevienas uzticības personas telefona numuru no galvas

Strauji augot biznesam, reorganizē “Bite Grupu”, sadalot atsevišķos telekomunikāciju un mediju holdinga uzņēmumos

Investējot teju 1 miljonu eiro, “Bite Grupa” sāk piedāvāt jaunu kiberdrošības pakalpojumu

"Bite Latvija" iesniedz sūdzību EK par sistemātisku ES tiesību normu pārkāpšanu publisko iepirkumu jomā Latvijā

Завершилась акция Колеса фортуны и выяснен счастливый обладатель приза

Aptauja: 55% iedzīvotāju nav pārbaudījuši sava Wi-Fi rūtera vecumu

Aptauja: 45% Latvijas iedzīvotāju ir svarīgi, lai mobilā ierīce atbalsta 5G

Noslēgusies Go3 Filmu atmiņas spēle un ir noskaidrots laimīgais balvas ieguvējs

"Bite Latvija": Publisko iepirkumu jomā vērojama tiesas spriedumu ignorēšana

Aptauja: 31% strādājošo savu vecāku pienākumu dēļ ir pieredzējuši darba devēja neapmierinātību

Завершилась акция, в которой один из клиентов Bite получил телевизор

Noskaidrots veiksminieks, kurš Bites akcijā ticis pie televizora

Tendence: uzņēmēji novērtē mūsdienu tehnoloģiju priekšrocības, tomēr izmanto tās nelabprāt

“Bite Latvija” atzīta par vienu no iedvesmojošākajām darbavietām Eiropā

Завершилась Пасхальная игра и выяснен счастливый обладатель приза

Завершился розыгрыш Samsung и выяснены счастливые победители

Завершилась большая весенняя викторина Go3 и выяснен счастливый победитель

«Bite» планирует инвестировать в развитие сети 5G 70 миллионов евро

Разыграны счастливые получатели телевизоров LG

Опрос: 62% родителей чувствуют, что из-за пандемии они не справляются с большой нагрузкой

Опрос: 77% родителей обеспокоены неопределённостью в дальнейшем учебном процессе

Список победителей акции Bite «Посетители салонов Bite любят подарки»

Опрос: 71% родителей считают, что в этом году начало нового учебного года будет отличаться от прежних лет

Определены победители 4-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Диана Шмите: Малые и средние предприятия сильны настолько, насколько сильны их ИКТ-решения

Определены победители 3-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Определены победители 2-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Определены победители 1-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Каспарс Булс: Почему компании должны целенаправленно внедрять ИКТ-решения

Определены победители клиентской акции Bite!

BITE открывает в центре Риги самое большое на сегодняшний день количество базовых станций 5G

Каспарс Булс: Для рестарта экономики будет важна инфраструктура 5G

Как революционное цифровое поколение изменило нашу повседневную жизнь?

Опрос: Родители считают, что кибермоббинг – это следствие вседозволенности в интернет-среде

За 15 лет компания BITE стала самым быстрорастущим оператором мобильной связи в Латвии

Об акции ManaBite “Делай удобнее и выиграй”

BITE: на сегодняшний день потребление мобильных данных сохраняется

«BITE One IT» начинает предлагать виртуальные частные серверы

Что родители должны рассказать своим детям о безопасности при использовании TikTok?

После кризиса необходимо найти золотую середину между работой в офисе и удалённо

В прошлом году оборот BITE вырос на 6,2%

#Newnormal – модель работы завтрашних победителей

BITE: во время чрезвычайной ситуации самый просматриваемый контент

В связи с чрезвычайной ситуацией в стране, с 16 марта все салоны BITE будут закрыты

Развивая концепцию OneIT, BITE начинает предлагать фиксированную телефонную связь

78% жителей Латвии откладывают установку обновлений ОС своих мобильных устройств

67% сотрудников повредили выданные работодателями мобильные устройства, уронив их

В этом году BITE укрепит свою сеть в крупных городах и регионах Латвии, инвестируя 10% от своего оборота

В этом году BITE увеличила мощность сети в регионах на 83%

Опрос: в Латвии 56% родителей не осознают серьезности последствий кибермоббинга

Предприниматели еще полностью не осознают, какую роль в обслуживании клиентов играют ИКТ-решения

Объём мобильных данных, используемых жителями Латвии в ЕЭЗ, увеличился в сто раз

В этом году технологией 4G+ более будет оснащено 40% сети BITE

Инвестировав 100 000 евро, BITE разработала мобильное приложение «ManaBite»

С целью содействия развитию в Латвии и Литве 5G «BITE Grоup» и «Tele2» разделят сетевую инфраструктуру

Латвийские хоккейные фанаты отличаются преданностью в своей команде и громким голосом

Практические советы о том, как выбрать электроскутер и безопасно на нём передвигаться

Более половины жителей Латвии на чемпионате мира по хоккею болеют за Латвийскую сборную

BITE завершила проект по дигитализации центров обслуживания клиентов

Hаиболее активно мобильный интернет в телефонах используют жители Курземе

Завершён процесс реорганизации компании “Latnet”

Практические советы экспертoв, kак говорить с детьми о кибермоббинге

В этом году BITE увеличит мощность сети на 53%

Самые опасные вредоносные программы для пользователей мобильных устройств

Как родители могут разумно присматривать за действиями своих детей в интернете?

BITE удваивает онлайн-продажи

В прошлом году BITE инвестировала 100 000 евро в развитие профессионализма своих работников

Десять признаков, которые могут указывать на то, что ребенок страдает от кибермоббинга

Эксперт: Может ли встроенная память смартфона изменить мир?

BITE: 45% объёма интернета расходуется на крупнейшие социальные сети – «Youtube» un «Facebook»

Как придать отношениям дополнительную романтику, используя современные технологии?

Как цифровые технологии помогают повысить эффективность бизнеса

Тенденция: самые востребованные цвета мобильных телефонов - чёрный, синий и золотой

Эксперты: взрослые часто допускают в интернете те же ошибки, что и дети

Технологии для ограничeния использования смартфона во время вождения автомобиля

Новая тенденция - дорогие смартфоны жёстко конкурируют с более дешевыми устройствами

Kак продлить жизнь аккумулятора мобильного телефона в холодную погоду?

Во время праздников расход мобильных данных удвaивaется

Что характерно для традиции Латвийских жителей говорить «Спасибо!»?

Как лучше всего запечатлевать самые красивые моменты праздника с помощью смартфона?

Приключения тех, кто работает в праздники

Эксперты: Сотрудники становятся все более ценными

Опрос: Особое "Спасибо!" за работу в праздники заслужили медики

Как позаботиться о безопасности технологических Новогодних подарков?

Слияние компаний "Stream Networks" и "LATNET Serviss"

Эксперт: Технология 5G даст бизнесам возможность стать эффективнее и быстрее развиваться

Что необходимо учитывать родителям, разговаривая о кибермобинге с детьми “цифрового поколения”?

В этом году в модернизацию сети и услуг в регионах BITE инвестировала 8 миллионов евро

BITE и “Huawei” укрепляет сотрудничество

BITE в новом хоккейном сезоне продолжает сотрудничество с LHF

Как составить привлекательное CV и написать мотивационное письмо?

Четыре вещи, которые нужно знать о "гейминге"

Эксперты: сложно представить эффективный бизнес использования продуманных технологических решений

Смартфоны и кибер-безопасность: популярные мифы и факты

BITE начинает внедрять в Латвии сеть Интернета вещей

BITE становится первым оператором мобильной связи в Латвии, предлагающим бизнес-решения “Apple”

Пять мобильных гаджетов, способных облегчить жизнь любому автомобилисту

Взгляд молодых профессионалов на карьеру в Латвии – мифы и факты

Опрос: Четвёртая часть населения Латвии не считает соседние страны заграницей

Опрос: Каждый пятый житель Латвии путешествует без страховки

Что делает "iPhone" культовым товаром?

Пять мобильных игр для улучшения продуктивности работы

Инвестировав 100 000 EUR, BITE открыла в Даугавпилсе первый региональный "Парк новых технологий BITE"

Kак позаботиться о безопасности детей во время массовых мероприятий

Всё чаще вместо домашнего интернета люди выбирают мощное мобильное подключение

Подготовь смартфон к путешествию и отдыхай без забот

Аксессуары для смартфонов, которые пригодятся для ярких летних мгновений

Опрос: в Латвии родителей детей больше всего беспокоят угрозы от незнакомцев

Четыре креативных бренда Латвии, которые имеет смысл поддержать

Каждый третий следит за происходящим на чемпионате с мобильного устройства

Киберпреступления беспокоят предпринимателей больше чем вандализм и воровство

TOP 10 советов от опытных болельщиков Латвийского хоккея

BITE расширяет покрытия сети в Латвийских регионах – открыты семь новых базовых станций 4G

Третья часть фанатов Латвийского хоккея считает, что главное не победа, а участие

BITE планирует вложить в развитие инфраструктуры сети около 10 миллионов евро

Болельщики Латвийского хоккея: Чемпионат мира по хоккею – это традиция которая объединяет

BITE продолжает укреплять качество и ёмкость сети

''BITE Latvija'' приобрела ''Stream Networks'' и ''LATNET Serviss''

BITE начинает предлагать новую услугу: Умное видеонаблюдение для дома и бизнеса

Использование мобильной связи в роуминге в Европе продолжает расти

Возрастает роль мобильных приложений в бизнесе

Мобильные приложения, которые помогут осуществить самые популярные планы на новый год

BITE активно расширяет покрытие интернета 4G

На призыв порадовать работающих в праздники откликнулось несколько тысяч жителей Латвии

Более 50% жителей Латвии поздравляют своих близких с Рождеством, используя мобильный телефон

Мобильные приложения, которые сделают ожидание Рождественских праздников более увлекательным

Сеть BITE будет использоваться для обеспечения услуг интернета в полётах над странами Балтии

Опрос: в праздничные выходные дни будет работать каждый десятый

Пять смарт-устройств, которые порадуют ценителей в Рождественские праздники

Эксперты дают рекомендации, как распознавать фальшивые приложения и как безопасно совершать покупки

«Stream Networks» и его дочерняя компания «LATNET Serviss» присоединятся к «BITE Group»

В области безопасности данных в мобильных устройствах у населения очень слабые знания

Жителям предлагается проверить свои знания в области кибербезопасности

BITE начинает предлагать инновационный продукт для удобной и надёжной связи между родителями и детьми