Pandēmijas gadā BITE visstraujāk palielinājusi interneta jaudu
Regulators, analizējot pieslēguma ātrumu, kas norāda, cik liels informācijas apjoms tiek pārraidīts vienā laika vienībā, secinājis, ka BITES mobilā interneta vidējais lejupielādes ātrums pērn 4G datu pārraides tehnoloģijā sasniedzis 35.24 Mbiti/s, šim rādītājam 2019. gadā esot 28.86 Mbiti/s robežās. Tas ir otrs labākais rezultāts visu Latvijas mobilo sakaru operatoru vidū. Savukārt vidējais augšupielādes ātrums BITES tīklā aizvadītajā gadā sasniedzis 21 Mbiti/s, salīdzinot ar 19.18 Mbiti/s pērn, kas ir augstākais rādītājs starp visiem mobilo sakaru operatoriem. Lejupielādes ātrums tiešā veidā ietekmē lietotāju pieredzi, savās mobilajās ierīcēs patērējot informāciju ar lielu datu apjomu, piemēram, straumējot video, esot tiešsaistes zvanos, meklējot informāciju tīmeklī vai izmantojot sociālos tīklus. Tikmēr datu augšupielādes ātrums ir izšķirošs, piemēram, dažādu interaktīvu aplikāciju, failu koplietošanas laikā.
“Mobilā interneta ātrums ir šobrīd svarīgākā kvalitātes mēraukla industrijā, jo ātra datu apmaiņa ir šodienas nepieciešamība, nevis privilēģija. To apliecina arī dati par mobilā interneta patēriņu pērn, kas BITES tīklā palielinājās par 83%. Nenoliedzami šis digitalizācijas paātrinājums ir tiešs pandēmijas rezultāts, pieaugot interneta patēriņam darbam un mācībām. Tomēr līdz ar tīkla noslodzes palielināšanos mūsu atbildība ir bijusi ne tikai apmierināt augošo lietotāju pieprasījumu pēc ātras un drošas datu apmaiņas, bet arī turpināt jau aizsāktos stratēģiskos mērķus tīkla kapacitātes stiprināšanā. Esmu gandarīts, ka šis attīstības kurss ir bijis ne tikai pareizs, bet arī rezultatīvs, ko apliecina Regulatora īstenotais Elektronisko sakaru pakalpojumu kvalitātes pārskats,” uzsver BITES vadītājs Kaspars Buls.
Viņš norāda, ka BITE aizvadītajā gadā tīkla attīstībā investējusi vairāk nekā 10 miljonus eiro. Rezultātā pērn ir izbūvētas 44 jaunas bāzes stacijas, bet, lai palielinātu tīkla kapacitāti, esošās bāzes stacijas aprīkotas ar papildu 1200 šūnām. Kopumā 80% no operatora bāzes stacijām ir aprīkotas ar 4G+ tehnoloģiju, kas nodrošina ne vien ātrāku internetu, lielāku tīkla kapacitāti, bet arī zemāku latentāti jeb signāla aizturi. Vienlaikus uzņēmums straujiem soļiem īstenot izvirzītos mērķus 5G ieviešanā, šogad Rīgas centrā atklājot Latvijā lielāko 5G bāzes staciju skaitu vienkopus, savukārt reģionos – Jelgavā un Valmierā - 2021. gadā vien jau iedarbinātas 2 5G bāzes stacijas.
“Tajā pašā laikā tehnoloģiju attīstībā šogad lielu uzmanību pievērsīsim nākamās paaudzes balss sakaru attīstībai, nodrošinot VoLTE (Voice over Long-Term Evolution) tehnoloģiju zvaniem 4G tīklā, kas būtiski kāpinās veiktā zvana savienojuma ātrumu un kvalitāti HD tehnoloģijā. Jāuzsver, ka strādājam pie tā, lai šo tehnoloģiju nodrošinātu visu ražotāju ierīcēs. Kopumā BITE tīkla attīstības infrastruktūrā šogad ieguldīsim aptuveni 10% no apgrozījuma, plānojot uzstādīt 60 jaunas bāzes stacijas visā Latvijā,” uzsver K. Buls.
Kopumā BITEI šobrīd ir 875 4G bāzes stacijas un 9 bāzes stacijas, kas aprīkotas ar 5G tehnoloģiju.