Eksperti: nereti sākam ar elektrisko skrejriteņu braukšanu, nevis iepazīšanos ar satiksmes noteikumiem

bite.lv | Bite
Turpinoties elektrisko skrejriteņu popularitātes pieaugumam, mobilo sakaru operators BITE aicina pievērst uzmanību drošai šo transportlīdzekļu lietošanai. Eksperti norāda, ka tieši zināšanu veicināšana par elektrisko skrejriteņu regulējumu un drošības pamatprincipiem, ir svarīgākais uzdevums, lai salīdzinoši jaunais pārvietošanās līdzeklis arī turpmāk sekmīgi iekļautos ceļu satiksmē. Šobrīd nereti vispirms tiek uzsākta braukšana un tikai pēc tam - iepazīšanās ar noteikumiem, neapzinoties, ka kritiens no skrejriteņa ir pielīdzināms kritienam no trešā stāva.

Vasarā iedzīvotāji aktīvāk izmanto ne tikai elektrisko skrejriteņu nomas pakalpojumus, bet arvien vairāk izvēlas iegādāties šo transportlīdzekli savā īpašumā. Kā liecina  mobilo sakaru operatora BITE dati, līdz ar aktīvās elektrisko skrejriteņu sezonas sākšanos maijā un jūnijā, to pārdošanas  apjoms, salīdzinot ar minēto periodu iepriekšējos gados, pieaudzis par 12%. 

Vienlaikus kopš elektriskais skrejritenis kļuvis par vienu no populārākajiem pārvietošanās līdzekļiem pilsētās, asas diskusijas sabiedrībā raisījis pieaugošais negadījumu skaits, kuros tie iesaistīti. Valsts policijas aktuālie statistikas dati rāda, ka šogad līdz jūlija vidum konstatēti 113 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti elektrisko skrejriteņu vadītāji. Tas jau ir vairāk kā visa aizvadītā gada laikā, tāpēc joprojām aktuāli ir veicināt izpratni par noteikumiem, pārvietojoties ar elektrisko skrejriteni.  

“Mūsu novērojumi liecina, ka cilvēki elektriskos skrejriteņus īsā laikā novērtējuši kā ērtu, ātru un ekonomiski izdevīgu pārvietošanās līdzekli. Turklāt zīmīgi, ka šogad klienti izskatījuši plašāku ražotāju klāstu un lielākoties veikuši izvēli par labu dārgākiem modeļiem, nevis lētākiem, kā tas bijis gadu iepriekš. Tas liecina, ka iedzīvotāji atzinīgi novērtē elektriskos skrejriteņus un ir gatavi investēt kvalitatīvāka pārvietošanās līdzekļa iegādē. Tomēr jāņem vērā, ka atsevišķos gadījumos braucēji aizsteidzas notikumiem pa priekšu, par maz uzmanības pievēršot tieši informācijai par elektrisko skrejriteņu drošu lietošanu, kas jāņem vērā līdz ar brīdi, kad tiek pieņemts lēmums par skrejriteņa iegādi. Esam pārliecināti, ka šo mobilo satiksmes dalībnieku veiksmīga integrācija ceļu satiksmē ir mūsu visu kopīga atbildība,” stāsta BITE Korporatīvo un sabiedrisko attiecību vadītāja Una-Ahuna Ozola.

Arī CSDD eksperti norāda, ka pēdējo divu gadu laikā būtiski ir pieaugusi jauna satiksmes dalībnieka – elektroskrejriteņa loma ikdienas satiksmē, tādēļ ar mērķi veicināt elektrisko skrejriteņu iekļaušanos kopējā satiksmē, šajā gadā tika veikti grozījumi Ceļu satiksmes noteikumos. 

“Lai nodrošinātu drošu pārvietošanos, būtiski ir ne tikai ievērot šos noteikumus, bet veicināt arī iemaņas un prasmes vadīt skrejriteni, kā arī izglītot par nepieciešamību respektēt citus satiksmes dalībniekus.  Jebkuram ceļu satiksmes dalībniekam ir jādara viss iespējamais, lai pasargātu sevi un citus no ceļu satiksmes negadījumiem, kas var rezultēties ar smagām traumām vai pat letālām sekām, un kā viens no veidiem ir veicināt elektrisko skrejriteņu lietotāju izpratni par drošu dalību ceļu satiksmē - izvēloties situācijai un ceļa stāvoklim atbilstošu ātrumu, nebraukt uz skrejriteņa divatā, vēlams lietot aizsargķiveri un pats galvenais “braukt ar galvu”!,” norāda Beāta Dambīte, CSDD Ceļu drošības audita departamenta vadītāja, piebilstot, ka kritiens no skrejriteņa ir pielīdzināms kritienam no trešā stāva.

Biežākās kļūdas, braucot ar elektrisko skrejriteni
Visbiežāk fiksētie pārkāpumi ir braukšana divatā uz viena elektriskā skrejriteņa un ātruma pārkāpšana. Noteikumi paredz, ka ar elektrisko skrejriteni var pārvietoties tikai pa tām brauktuvēm, kur atļautais braukšanas ātrums nepārsniedz 50 kilometrus stundā, bet tā ātrums nedrīkst pārsniegt 25 kilometrus stundā. Tuvojoties gājēju pārejai, ātrums ir jāsamazina, tādā veidā cienot gājējus, kuriem attiecībā pret tādiem pārvietošanās līdzekļiem kā velosipēdi un elektriskie skūteri vienmēr ir priekšroka. Tieši neatbilstošs ātrums un ceļa seguma nenovērtēšana ir vieni no galvenajiem iemesliem, kāpēc tiek gūtas traumas un rodas sadursmes, kurās bieži vien cieš ne vien gājējs, bet arī pats elektriskā skrejriteņa vadītājs.

RTU pētnieks, viens no “Elektrisko skrejriteņu kustības un manevrēšanas parametru pētījums” ekspertiem Mg.sc.ing., MBA Juris Kreicbergs uzsver, ka galvenokārt, lai sekmētu elektrisko skrejriteņu drošu iekļaušanos satiksmē, svarīgi to vadītājiem apgūt un izprast vismaz ceļu satiksmes noteikumu nodaļas, kas attiecas uz gājējiem, velosipēdistiem un skrejriteņu vadītājiem. 

“Elektriskā skrejriteņa maksimālais ātrums ir līdz 25 km/h. Ja kādu iemeslu dēļ ir iespējams braukt ātrāk ar līdzīgas konstrukcijas transportlīdzekli, tas vairs nav skrejritenis, uz to attiecas cits regulējums, un ar tā lietošanu saistītie riski ir daudz lielāki. Braucot pa ietvi, skrejriteņa vadītājam jāparedz, ka gājēji vai citi satiksmes dalībnieki, kas pārvietojas pa ietvi, var strauji mainīt kustības virzienu vai iznākt vai izbraukt no aizsega, tādēļ tuvojoties gājējiem un nepārredzamām vietām, ātrums jāsamazina jau 12 - 15 metru attālumā no bīstamās vietas,” informē J. Kreicbergs, RTU pētnieks Mg.sc.ing., MBA.

J. Kreicbergs norāda, ka līdztekus ātrumam, elektriskā skrejriteņa vadītājam jānovērtē ceļa segums, pa kuru tas pārvietojas. Tā kā salīdzinoši nelielais riteņu rādiuss apgrūtina droši pārvarēt šķēršļus vai nelīdzenumus, nepiemēroti liels ātrums pa nelīdzenu ceļu var radīt situāciju ar nopietnām sekām. Tāpēc, lai gan aizsargķivere nav obligāta, tā ir ļoti ieteicama. 

“Elektriskais skrejritenis uz ceļa kļūst bīstams tad, ja tā vadītājs izturas pārgalvīgi, neievēro noteikumus, jo īpaši braukšanas ātrumu. Tāpēc svarīgākais ir cienīt sevi un citus satiksmes dalībniekus,” rezumē J. Kreicbergs.

Jāņem vērā, ka elektriskie skrejriteņi jau ir ieņēmuši savu vietu pilsētvides satiksmē un to popularitāte tikai augs. Līdz ar to par drošu elektrisko skrejriteņu izmantošanu jāizglīto ne tikai to vadītāji, bet arī citi ceļu satiksmes dalībnieki, tādā veidā veicinot savstarpējo toleranci uz ceļa. Jāpiebilst, ka BITE elektrisko skrejriteņu lietotājiem sniegs informāciju par drošu to lietošanu.


PAMATA NOTEIKUMI DROŠAI BRAUKŠANAI AR ELEKTRISKAJIEM SKREJRITEŅIEM: 
Iepazīsties ar svarīgākajām lietām, kas jāzina, lai vari izbaudīt braucienu ar jauno elektrisko skrejriteni droši!

Izvēlies braukšanai drošu vietu!
 • Pārvietojies pa velosipēdistiem paredzētiem ceļiem un velo joslām
 • Braucot pa trotuāriem un gājēju celiņiem, ņem vērā, ka te priekšroka ir gājējiem
 • Pa ceļa brauktuves labo malu vari braukt vietās, kur atļautais braukšanas ātrums ir 50 km/h

Sagatavojies braucienam!
 • Pasargā sevi ar aizsargķiveri un arī elkoņu aizsargi nenāks par skādi
 • Vienmēr izvēlies košas krāsas apģērbu un atstarojošus elementus tumšajā laikā
 • Pirms brauciena pārliecinies, ka esi uzlādējis elektriskā skrejriteņa akumulatoru

Vai Tu drīksti vadīt elektrisko skrejriteni?
 • Ar elektrisko skrejriteni drīkst braukt personas, kas sasniegušas 18 gadu vecumu
 • No 14 - 17 gadu vecumam, var braukt personas ar AM, A1, B1 vai traktortehnikas vadītāja apliecību

Ko nedrīkst un nevajag darīt?
 • Ar vienu elektrisko skrejriteni drīkst braukt tikai viena persona - draugam jābrauc ar savējo
 • Braukšanas laikā ir aizliegts turēties pie cita transportlīdzekļa
 • Arī ar elektrisko skrejriteni nedrīkst pārvadāt neērtu kravu, kas traucē pašam

Завершилась большая весенняя викторина Go3 и выяснен счастливый победитель

«Bite» планирует инвестировать в развитие сети 5G 70 миллионов евро

Разыграны счастливые получатели телевизоров LG

Опрос: 62% родителей чувствуют, что из-за пандемии они не справляются с большой нагрузкой

Опрос: 77% родителей обеспокоены неопределённостью в дальнейшем учебном процессе

Список победителей акции Bite «Посетители салонов Bite любят подарки»

Опрос: 71% родителей считают, что в этом году начало нового учебного года будет отличаться от прежних лет

Определены победители 4-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Диана Шмите: Малые и средние предприятия сильны настолько, насколько сильны их ИКТ-решения

Определены победители 3-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Определены победители 2-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Определены победители 1-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Каспарс Булс: Почему компании должны целенаправленно внедрять ИКТ-решения

Определены победители клиентской акции Bite!

Завершилась акция, в которой один из клиентов Bite получил телевизор

BITE открывает в центре Риги самое большое на сегодняшний день количество базовых станций 5G

Каспарс Булс: Для рестарта экономики будет важна инфраструктура 5G

Как революционное цифровое поколение изменило нашу повседневную жизнь?

Опрос: Родители считают, что кибермоббинг – это следствие вседозволенности в интернет-среде

За 15 лет компания BITE стала самым быстрорастущим оператором мобильной связи в Латвии

Об акции ManaBite “Делай удобнее и выиграй”

BITE: на сегодняшний день потребление мобильных данных сохраняется

«BITE One IT» начинает предлагать виртуальные частные серверы

Что родители должны рассказать своим детям о безопасности при использовании TikTok?

После кризиса необходимо найти золотую середину между работой в офисе и удалённо

В прошлом году оборот BITE вырос на 6,2%

#Newnormal – модель работы завтрашних победителей

BITE: во время чрезвычайной ситуации самый просматриваемый контент

В связи с чрезвычайной ситуацией в стране, с 16 марта все салоны BITE будут закрыты

Развивая концепцию OneIT, BITE начинает предлагать фиксированную телефонную связь

78% жителей Латвии откладывают установку обновлений ОС своих мобильных устройств

67% сотрудников повредили выданные работодателями мобильные устройства, уронив их

В этом году BITE укрепит свою сеть в крупных городах и регионах Латвии, инвестируя 10% от своего оборота

В этом году BITE увеличила мощность сети в регионах на 83%

Опрос: в Латвии 56% родителей не осознают серьезности последствий кибермоббинга

Предприниматели еще полностью не осознают, какую роль в обслуживании клиентов играют ИКТ-решения

Объём мобильных данных, используемых жителями Латвии в ЕЭЗ, увеличился в сто раз

В этом году технологией 4G+ более будет оснащено 40% сети BITE

Инвестировав 100 000 евро, BITE разработала мобильное приложение «ManaBite»

С целью содействия развитию в Латвии и Литве 5G «BITE Grоup» и «Tele2» разделят сетевую инфраструктуру

Латвийские хоккейные фанаты отличаются преданностью в своей команде и громким голосом

Практические советы о том, как выбрать электроскутер и безопасно на нём передвигаться

Более половины жителей Латвии на чемпионате мира по хоккею болеют за Латвийскую сборную

BITE завершила проект по дигитализации центров обслуживания клиентов

Hаиболее активно мобильный интернет в телефонах используют жители Курземе

Завершён процесс реорганизации компании “Latnet”

Практические советы экспертoв, kак говорить с детьми о кибермоббинге

В этом году BITE увеличит мощность сети на 53%

Самые опасные вредоносные программы для пользователей мобильных устройств

Как родители могут разумно присматривать за действиями своих детей в интернете?

BITE удваивает онлайн-продажи

В прошлом году BITE инвестировала 100 000 евро в развитие профессионализма своих работников

Десять признаков, которые могут указывать на то, что ребенок страдает от кибермоббинга

Эксперт: Может ли встроенная память смартфона изменить мир?

BITE: 45% объёма интернета расходуется на крупнейшие социальные сети – «Youtube» un «Facebook»

Как придать отношениям дополнительную романтику, используя современные технологии?

Как цифровые технологии помогают повысить эффективность бизнеса

Тенденция: самые востребованные цвета мобильных телефонов - чёрный, синий и золотой

Эксперты: взрослые часто допускают в интернете те же ошибки, что и дети

Технологии для ограничeния использования смартфона во время вождения автомобиля

Новая тенденция - дорогие смартфоны жёстко конкурируют с более дешевыми устройствами

Kак продлить жизнь аккумулятора мобильного телефона в холодную погоду?

Во время праздников расход мобильных данных удвaивaется

Что характерно для традиции Латвийских жителей говорить «Спасибо!»?

Как лучше всего запечатлевать самые красивые моменты праздника с помощью смартфона?

Приключения тех, кто работает в праздники

Эксперты: Сотрудники становятся все более ценными

Опрос: Особое "Спасибо!" за работу в праздники заслужили медики

Как позаботиться о безопасности технологических Новогодних подарков?

Слияние компаний "Stream Networks" и "LATNET Serviss"

Эксперт: Технология 5G даст бизнесам возможность стать эффективнее и быстрее развиваться

Что необходимо учитывать родителям, разговаривая о кибермобинге с детьми “цифрового поколения”?

В этом году в модернизацию сети и услуг в регионах BITE инвестировала 8 миллионов евро

BITE и “Huawei” укрепляет сотрудничество

BITE в новом хоккейном сезоне продолжает сотрудничество с LHF

Как составить привлекательное CV и написать мотивационное письмо?

Четыре вещи, которые нужно знать о "гейминге"

Эксперты: сложно представить эффективный бизнес использования продуманных технологических решений

Смартфоны и кибер-безопасность: популярные мифы и факты

BITE начинает внедрять в Латвии сеть Интернета вещей

BITE становится первым оператором мобильной связи в Латвии, предлагающим бизнес-решения “Apple”

Пять мобильных гаджетов, способных облегчить жизнь любому автомобилисту

Взгляд молодых профессионалов на карьеру в Латвии – мифы и факты

Опрос: Четвёртая часть населения Латвии не считает соседние страны заграницей

Опрос: Каждый пятый житель Латвии путешествует без страховки

Что делает "iPhone" культовым товаром?

Пять мобильных игр для улучшения продуктивности работы

Инвестировав 100 000 EUR, BITE открыла в Даугавпилсе первый региональный "Парк новых технологий BITE"

Kак позаботиться о безопасности детей во время массовых мероприятий

Всё чаще вместо домашнего интернета люди выбирают мощное мобильное подключение

BITE и "Compensa" стали предлагать непрерывное страхование путешествий

Подготовь смартфон к путешествию и отдыхай без забот

Аксессуары для смартфонов, которые пригодятся для ярких летних мгновений

Опрос: в Латвии родителей детей больше всего беспокоят угрозы от незнакомцев

Четыре креативных бренда Латвии, которые имеет смысл поддержать

Каждый третий следит за происходящим на чемпионате с мобильного устройства

Киберпреступления беспокоят предпринимателей больше чем вандализм и воровство

TOP 10 советов от опытных болельщиков Латвийского хоккея

BITE расширяет покрытия сети в Латвийских регионах – открыты семь новых базовых станций 4G

Третья часть фанатов Латвийского хоккея считает, что главное не победа, а участие

BITE планирует вложить в развитие инфраструктуры сети около 10 миллионов евро

Болельщики Латвийского хоккея: Чемпионат мира по хоккею – это традиция которая объединяет

BITE продолжает укреплять качество и ёмкость сети

''BITE Latvija'' приобрела ''Stream Networks'' и ''LATNET Serviss''

BITE начинает предлагать новую услугу: Умное видеонаблюдение для дома и бизнеса

Использование мобильной связи в роуминге в Европе продолжает расти

Возрастает роль мобильных приложений в бизнесе

Мобильные приложения, которые помогут осуществить самые популярные планы на новый год

BITE активно расширяет покрытие интернета 4G

На призыв порадовать работающих в праздники откликнулось несколько тысяч жителей Латвии

Более 50% жителей Латвии поздравляют своих близких с Рождеством, используя мобильный телефон

Мобильные приложения, которые сделают ожидание Рождественских праздников более увлекательным

Сеть BITE будет использоваться для обеспечения услуг интернета в полётах над странами Балтии

Опрос: в праздничные выходные дни будет работать каждый десятый

Пять смарт-устройств, которые порадуют ценителей в Рождественские праздники

Эксперты дают рекомендации, как распознавать фальшивые приложения и как безопасно совершать покупки

«Stream Networks» и его дочерняя компания «LATNET Serviss» присоединятся к «BITE Group»

В области безопасности данных в мобильных устройствах у населения очень слабые знания

Жителям предлагается проверить свои знания в области кибербезопасности

BITE начинает предлагать инновационный продукт для удобной и надёжной связи между родителями и детьми