Aptauja: 40% uzskata, ka pozitīvs piemērs mudina otram palīdzēt
Šajā BITES “Sabiedrības solidaritātes mērījumā” Latvijas iedzīvotāji ir atzinuši, ka solidaritātes līmeni sabiedrībā galvenokārt var palielināt, ja cilvēki cits citam rāda labu piemēru, tostarp ziedojot, un tā mudinot arvien lielāku cilvēku skaitu iesaistīties palīdzības sniegšanā. Vienlaikus 26% respondentu ir pārliecināti – solidaritāti sabiedrībā var vairot, ikdienā vairāk domājot par cilvēkiem, kuriem klājas grūtāk, nevis norobežojoties no citu problēmām un izliekoties, ka to nav. Bet 12% ir skarbi noskaņoti, uzstājot, ka katram ir jābūt atbildīgam pašam par sevi.
Lai gan daļa jeb 16% iedzīvotāju norāda, ka palīdzēt cilvēkiem ir valsts uzdevums, labdarības organizācijas atzīst, ka ar valsts sniegto finansiālo atbalstu labdarības organizāciju darbības uzturēšanai un funkciju nodrošināšanai nepietiek.
“Cilvēki, kuriem Covid-19 izplatības dēļ ir samazinājušies ieņēmumi, vai uzņēmumi, kuriem ir jādomā par to, kā samaksāt algas saviem darbiniekiem, šobrīd nespēj palīdzēt citiem, kas ir saprotami. Tomēr mūs priecē tā sabiedrības daļa, kas redz, ka pandēmijas sekas nav skārušas tikai viņus un šajā laikā jau tā neaizsargātās sabiedrības grupas ir cietušas vēl vairāk, tāpēc, ja vien var atļauties, turpina atbalstīt un pat palielināt atbalstu. Mēs esam ļoti pateicīgi katram ziedotājam! Ļoti ceram, ka situācija gan privātpersonām, gan uzņēmumiem uzlabosies, kas ļaus parūpēties par visiem bērniem, kuri ir SOS bērnu ciematu aprūpē, sākot no zīdaiņiem, līdz pat pilngadīgiem jauniešiem,” stāsta SOS Bērnu ciematu asociācijas direktore Ilze Paleja.
Tikmēr biedrība Dr.Klauns norāda, ka solidaritāte nozīmē to, ka mēs rūpējamies gan par savu ģimeni un tuviniekiem, tajā pašā laikā skatoties plašāk – palīdzot līdzcilvēkiem, kuri ir nonākuši sarežģītākās situācijās vai meklējot citādus veidus, kā uzlabot apkārtējo pasauli.
Turpina biedrības vadītāja Marianna Milovska: ”Ikviens no mums var atrast iespēju ieguldīties šādā pasaules uzlabošanā - cik nu atļauj spēki un līdzekļi. Kāds var kļūt par brīvprātīgo sfērā, kas liekas saistoša; atrast sirdslietu, kurā ieguldīt savu laiku, spēkus un līdzekļus. Ikviens no mums var rīkoties gan tieši, gan pastarpināti - rīkojoties pašam vai atbalstot tos, kas dara labus darbus. Mēs savā pieredzē redzam, ka ir cilvēki, kas atrod spēkus un laiku pievienoties Dakteru Klaunu komandai un ir cilvēki, kas atbalsta Dakteru Klaunu ikdienas darbu gan finansiāli, gan informatīvi, gan ar brīvprātīgo jeb “pro bono” darbu. Tieši te mēs sajūtam solidaritāti - zinot, ka mēs darām to, kas ir mūsu spēkos, un, saņemot atbalstu un apstiprinājumu no līdzcilvēkiem, ka šis darbs ir sabiedrībai svarīgs un nepieciešams."
Mobilo sakaru operators BITE norāda, ka veiktais solidaritātes mērījums sniedz iespēju novērtēt, kā veselības krīzes radītās izmaiņas mainījušas sabiedrības attieksmi un lēmumus palīdzēt otram. “Solidaritāte parāda sabiedrības spēju nostāties plecu pie pleca visgrūtākajos brīžos. Turklāt ne vienmēr ir runa par finansiālu atbalstu, tik pat labi tas var būt morāls atbalsts raizēs nonākušajiem, dalīšanās ar zināšanām u.tml. Nevienam nav jāpaliek vienam pašam ar problēmām, un mēs BITĒ esam pārliecināti, ka kopīga izaicinājumu risināšana ir efektīvākais veids, kā ar tiem tikt galā. Šobrīd aktīvi darbojamies, lai sniegtu tādām labdarības organizācijām kā Dr. Klauns un SOS Bērnu ciematiem informatīvu atbalstu, mudinot iedzīvotājus ziedot. Līdzīgi kā lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju, esam pārliecināti, ka labais vairo labo, tāpēc ceram, ka cilvēki mūs sadzirdēs,” saka BITES mārketinga vadītāja Diāna Šmite.
*BITES “Sabiedrības solidaritātes mērījums” veikts 2020. gada jūlijā sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat”, aptaujā piedaloties vairāk nekā 1000 respondentiem.