Kā ceļot gudri? Septiņi vērtīgi Latvijā pazīstamu ceļotāju padomi

Kā ceļot gudri | Bite

Mūsdienās ceļojuma galamērķi ir tik dažādi - kūrorts Grieķijā, tempļi Taizemē, zinātnes centrs Igaunijā u.c. Lai neatkarīgi no galamērķa ārzemju brauciens izdotos veiksmīgi, mobilo sakaru operators BITE apkopojis praktiskus Latvijā zināmu un pieredzes bagātu ceļotāju padomus par to, kā ceļot gudri. 

Savos ceļošanas padomos dalās aizrautīgi ceļotāji - ceļojumu bloga “mugursoma.lv” autore Zane Eniņa, mūziķis Jānis Holšteins-Upmanis jeb Goran Gora, mācību centra “Triviums” vadības konsultante un trenere Nora Freimane, kā arī stiliste Žanna Dubska.

# Izvērtē bagāžu kritiski
Viena no izplatītākajām ceļotāju kļūdām ir tā, ka viņi bieži izvēlas ņemt līdzi liekas mantas, jo uzskata, ka labāk paņemt vairāk nekā mazāk – mazums,  noderēs. Taču gudri ceļo tas, kurš ņem līdzi tikai nepieciešamākās lietas. Tāpēc pareizi būtu izvēlēties bagāžas saturu pēc principa – bez šī es noteikti varētu iztikt. 

“Ļoti audzinoši ir doties ceļā ar vienu somu, nevis auto. Tad, kad pašam visa iedzīve jānes līdzi, ceļotājam parādās pavisam cita domāšana”, atklāj Z. Eniņa. 

Līdzīgās domās ir N. Freimane. Viņa ceļojumos daudz un bieži pārvietojas, tostarp kāpj kalnos, slidinās pa vulkānu nogāzēm u.tml., tāpēc bagāžu plāno ļoti rūpīgi.  Dodoties divu nedēļu ceļojumā uz valstīm, kurās ir silts klimats, Nora līdzi ņem tikai mugursomu, kuras ietilpība ir 30 litri. Tajā vienmēr ir četras lietas: maks, pase, mobilais telefons un pildspalva.

# Apdrošinies pret ķibelēm
Tāpat kā mītnes valstī, arī ārzemju brauciena laikā ikvienu ceļotāju var piemeklēt dažādas ķibeles, kuras iepriekš paredzēt ir teju neiespējami. Tāpēc, pirms izbraukt no valsts, ieteicams izpētīt ceļojuma apdrošināšanas iespējas. Piemēram, Z. Eniņa, domājot par savu un tuvinieku drošību, izmanto gan Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK), gan ceļojuma apdrošināšanu. 

Par to, ka dzīvē gadās visādi, reiz dodoties slēpot uz Itāliju pārliecinājusies arī Ž.Dubska. Slēpošanas trasē viņa saskrējās ar kādu bērnu. Abi cietušie pēc negadījuma tika aiztransportēti uz slimnīcu ar helikopteri. Tā kā šī slimnīca atradās tālu no viesnīcas, kurā stiliste bija apmetusies, viņai nācās pārlaist nakti citā viesnīcā un nākamajā dienā mērot garo ceļu atpakaļ uz savu viesnīcu ar taksometru. “Pēc šī ceļojuma sapratu, ka, nodarbojoties ar aktīvo atpūtu ārzemēs, traumu gūšanas risks ir ļoti reāls, un nav nozīmes – vai tā ir slēpošana ziemā vai riteņbraukšana, peldēšana vasarā! Ja man šajā gadījumā nebūtu bijusi ceļojuma apdrošināšana, izmaksas par ārstēšanos, transportēšanu uz slimnīcu, papildu viesnīcu un taksometru pārsniegtu 1000 eiro,” tā Ž.Dubska. 

Ņemot vērā, ka vismaz reizi gadā ārpus Latvijas dodas katrs otrais BITES klients, uzņēmums sadarbībā ar apdrošināšanas sabiedrību “Compensa Vienna Insurance Group ADB”, ir ieviesis jaunu pakalpojumu – nepārtraukto ceļojuma apdrošināšanu, kuru var pieslēgt ar vienu īsziņu. Turklāt šī ceļojuma apdrošināšana attiecas uz visiem vienas ģimenes locekļiem, ar kuriem apdrošinātā persona ceļo.

# Rūpīgi izvēlies tūrisma objektus
Lai ceļojums neizvēršas nemitīgā, nogurdinošā skrējienā, to plānojot, ir laicīgi jāizsver, cik daudz laika un enerģijas tev ir. Proti, tūrisma objekti, kurus plānots apskatīt, jāizvēlas ļoti rūpīgi. 

“Skraidot no viena objekta uz otru, dienas beigās tu esi redzējis visas piecas pilsētas baznīcas, abus muzejus un vēl paspējis uz vakara teātra izrādi. Bet vienlaikus tu esi arī noguris. Turklāt baznīcu iekšskatus neatšķirsi jau pēc pāris dienām,” stāsta Z. Eniņa. 

Viņa arī iesaka papildus tūrisma objektu apskatei iekļaut ceļojuma programmā nesteidzīgas kafijas pauzes mazās kafejnīcās, kurās iespējams izbaudīt ne vien labu kafiju vai tēju, bet arī iepazīt vietējo kultūru, “ar katru šūnu uzsūcot” apkārt valdošo atmosfēru.


# Iepazīsti vietējās tradīcijas
Plānojot ārzemju braucienus, īpaši uz tālākām un eksotiskākām valstīm, ieteicams laicīgi iepazīt šo valstu tradīcijas un paradumus. Tas ļaus izvairīties no neveikliem mirkļiem un pat nepatīkamiem pārpratumiem. 

“Gruzijā kādas mājas viesības draudēja beigties pēc mana pirmā tosta, kurā es sirsnīgi pateicos namatēvam par uzņemšanu. Viņš piecēlās no galda un aizgāja, aizcērtot durvis. Atgriezās šis kungs vien pēc pāris stundām. Izrādās, šajā valstī tostu namatēvam pieņemts uzsaukt tikai pirms došanās prom, tātad – viesību noslēgumā. Tāpēc man atlika vien tūkstoškārt atvainoties par savu nezināšanu,” atceras Goran Gora.

Daudz nostāstu dzirdēts arī par citiem pasaules nostūriem. Piemēram, nav noslēpums, ka Āzijā ir ļoti pamatīgas reliģiskās tradīcijas – apmeklējot tempļus, klosterus u.c. objektus, ir svarīgi vilkt apģērbu, kas nosedz gan ceļus, gan elkoņus. Savukārt Itālijā, Krievijā, Marokā un Taizemē ir ļoti haotiska satiksme, turklāt – jo nekaunīgāks braucējs, jo lielākas ir viņa izredzes nokļūt galamērķī pirmajam. 

# Lejupielādē telefonā noderīgas mobilās aplikācijas 
Mūsdienās mobilais telefons ir kļuvis par multifunkcionālu ierīci, kuru var izmantot ne tikai saziņai, bet arī ceļojuma plānošanai – lai rezervētu naktsmājas un aviobiļetes, neapmaldītos pasaules ielu labirintos u.tml. Tāpēc Goran Gora, dodoties uz ārzemēm, iesaka jau laicīgi izpētīt ceļošanai piemērotāko mobilo aplikāciju klāstu. 

Viņš norāda, ka daudzām pasaules lielpilsētām ir izstrādātas mobilās aplikācijas, kurās apkopota visa veida informācija, kas var lieti noderēt ceļojuma laikā – ielu, sabiedriskā transporta kartes, populārākie tūrisma maršruti, populārākās kafejnīcas, izklaides vietas, kā arī dažādi tūristiem noderīgi praktiski ieteikumi. Piemēram, Londonā ir vērts izmantot aplikāciju “Visit London”, Ņujorkā – “Citymapper New York”, bet Maskavā – “Discover Moscow”.

Tāpat ir vērts lejupielādēt telefonā aplikāciju “Uber”. Pirmkārt, ar to varēsi ērti izsaukt taksometru. Otrkārt, taksometrs ieradīsies pāris minūšu laikā. Treškārt, izmantojot šo aplikāciju, tu nepārmaksāsi par braucienu, jo maksa par pakalpojumu tiek aprēķināta atbilstoši noteiktam cenrādim. Jāpiebilst gan, ka “Uber” nedarbojas visā pasaulē. Pārbaudīt, vai tā darbojas pilsētā, uz kuru dodies, vari šeit: https://www.uber.com/cities/ 

# Esi punktuāls
Punktualitāte ceļojumos ir ļoti svarīga. Piemēram, lai arī mūsdienās drošības pārbaude lidostās notiek ātri, Goran Gora vienmēr ierodas lidostā vismaz divas stundas agrāk.

“Nesen, lidojot no Parīzes uz Edinburgu, vilciens, ar kuru devāmies uz lidostu, darbinieku streika dēļ apstājās vienu pieturu pirms lidostas. Nākamais vilciens pienāca vien pēc divdesmit minūtēm. Tā kā no pilsētas centra izbraucām savlaicīgi, mēs varējām būt daudz mierīgāki par citiem pasažieriem, kuri, kā varēja noprast pēc viņu satrauktajām sejām, šī streika dēļ, iespējams, kavēja savu lidojumu”, atceras mūziķis.

# Jautā vietējiem iedzīvotājiem
Savukārt Noras Freimanes pieredze liecina, ka ceļojot liela nozīme ir komunikācijai ar vietējiem iedzīvotājiem, jo tikai viņi var pastāstīt par izcilākajiem tūrisma objektiem, kā arī vietām, kur labāk nedoties. Tāpat viņa aicina pievērst uzmanību konkrētās valsts operatīvo dienestu tālruņu numuriem, kurus visbiežāk var uzzināt lidostās un vietējās viesnīcās.  

Atpūtas braucienā vai komandējumā, vienatnē vai kopā ar draugiem un ģimeni – lai arī ar kādu mērķi dodies ceļojumos, pieredzējuši ceļotāji uzsver, ka tie ir rūpīgi jāpārdomā. Tikai tā Tu varēsi izvairīties ceļojuma laikā no liekiem starpgadījumiem un gūt pozitīvu ceļošanas pieredzi. 

Foto no N.Freimanes personīgā arhīva: Šļūciens pa Cerro Negro vulkāna nogāzi Nikaragvā.

Bites Pavasara laimes rata akcija ir noslēgusies!

Aptauja: 63 % iedzīvotāju uzskata, ka veikali nav pielāgoti cilvēkiem ar invaliditātēm

Aptauja: 88% iedzīvotāju ir svarīgs ārstniecības iestādes atgādinājums par plānotu vizīti

Endija Kaševska: turpmākajos gados pieaugs individualizētie un unikālie darbinieku labumu grozi

“Bite Latvija” šī gada pirmajā ceturksnī investējis 2,3 miljonus eiro tīkla modernizācijā Rīgā

“Bite” atklāj pirmo klientu apkalpošanas centru, kas piekļūstams cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem

“Bite Latvija” vēršas Konkurences padomē par kārtējo ārvalstu investoru diskriminēšanu publiskajos iepirkumos

Aptauja: 48% iedzīvotāju bažījas par savu datu drošību uzņēmumu mājaslapās un interneta veikalos

“Bite Latvija” un ASV vēstnieks Latvijā pārrunā 5G attīstību un šķēršļus ārvalstu investoru ieguldījumiem

Šogad “Bite” 5G bāzes staciju skaits sasniegs 550

Jauni kiberdrošības regulējumi uzņēmumiem no 2024. gada oktobra

“Bite Latvija” šogad darbiniekos investēs 2,7 miljonus eiro

Bites Go3 saderības spēle ir noslēgusies!

“Bite Latvija” investē 5 miljonus eiro tīkla drošībā un efektivitātē

Apvienojoties ar “Baltcom”, “Bite Latvija” kļūs par daudzveidīgāko pakalpojumu sniedzēju nozarē

Satversmes tiesas lēmums “Bite Latvija” ļaus turpināt cīņu pret administratīvo slogu un konkurences kropļošanu

Līdz gada beigām “Bite” 5G tīkls būs pieejams 75% Latvijas iedzīvotāju

Bites janvāra laimes rata akcija ir noslēgusies!

Samsung The Freestyle Gen2 izlozes uzvarētājs ir noskaidrots

“Bite Latvija” un “TV3 Group Latvija” kļūst par Latvijas Paralimpiskās komitejas ģenerālajiem partneriem

Aptauja: 28% vecāku novēro, ka bērnus vēlu vakaros “WhatsApp” traucē vienaudži

Melnās Piektdienas spēle ir noslēgusies!

Aptauja: 98% Latvijas iedzīvotāju naudas grūtību gadījumā nebūtu gatavi atteikties no telekomunikāciju pakalpojumiem

Endija Kaševska: Realitāte darba tirgū - amatu pielāgošana darbinieku prasmēm

Aptauja: 29% iedzīvotāju trūkst zināšanu par datu aizsardzību mobilajās ierīcēs

“Bite”: mēneša laikā iedzīvotāju ierīcēs novērsti vairāk nekā 14,5 miljoni drošības risku

Aptauja: 46% vecāku satrauc mākslīgā intelekta rīku izmantošana mācību procesā

Bites Laimes rata akcija ir noslēgusies!

Noslēgusies lielā Go3 filmu atmiņas spēle un ir noskaidrots laimīgais uzvarētājs

Endija Kaševska: Tiešā vadītāja faktors darbinieku apmierinātībā

Pētījums: 33% uzņēmumu attīstībai svarīgi tehnoloģiskie risinājumi; mazie uzņēmumi adaptējas lēni

Noslēgusies akcija “5G viktorīna” un ir noskaidroti pieci laimīgie uzvarētāji

Saldū uzstādīta “Bite” 1000. bāzes stacija; tā darbojas 5G režīmā

Ar kādiem 5 riskiem IKT sistēmas visbiežāk saskaras vasarā? Skaidro eksperts

“Bite”: Mobilo datu patēriņš ārzemēs visvairāk audzis Vācijā, Polijā, Lielbritānijā un Turcijā

“Bite Latvija”: LVRTC neņem vērā IUB lēmumu un turpina apturēto iepirkumu

“Bite” ieslēdz 172 5G bāzes stacijas visā Latvijā; tīklā šogad investēs 17 milj. eiro

“Bite Latvija”: IUB aizliedzot turpināt LVRTC iepirkumu, ceram uz konkurences atjaunošanos

Aptauja: 46% vecāku norāda, ka viņu bērns nezina nevienas uzticības personas telefona numuru no galvas

Strauji augot biznesam, reorganizē “Bite Grupu”, sadalot atsevišķos telekomunikāciju un mediju holdinga uzņēmumos

Investējot teju 1 miljonu eiro, “Bite Grupa” sāk piedāvāt jaunu kiberdrošības pakalpojumu

"Bite Latvija" iesniedz sūdzību EK par sistemātisku ES tiesību normu pārkāpšanu publisko iepirkumu jomā Latvijā

Завершилась акция Колеса фортуны и выяснен счастливый обладатель приза

Aptauja: 55% iedzīvotāju nav pārbaudījuši sava Wi-Fi rūtera vecumu

Aptauja: 45% Latvijas iedzīvotāju ir svarīgi, lai mobilā ierīce atbalsta 5G

Noslēgusies Go3 Filmu atmiņas spēle un ir noskaidrots laimīgais balvas ieguvējs

"Bite Latvija": Publisko iepirkumu jomā vērojama tiesas spriedumu ignorēšana

Aptauja: 31% strādājošo savu vecāku pienākumu dēļ ir pieredzējuši darba devēja neapmierinātību

Завершилась акция, в которой один из клиентов Bite получил телевизор

Noskaidrots veiksminieks, kurš Bites akcijā ticis pie televizora

Tendence: uzņēmēji novērtē mūsdienu tehnoloģiju priekšrocības, tomēr izmanto tās nelabprāt

“Bite Latvija” atzīta par vienu no iedvesmojošākajām darbavietām Eiropā

Завершилась Пасхальная игра и выяснен счастливый обладатель приза

Завершился розыгрыш Samsung и выяснены счастливые победители

Завершилась большая весенняя викторина Go3 и выяснен счастливый победитель

«Bite» планирует инвестировать в развитие сети 5G 70 миллионов евро

Разыграны счастливые получатели телевизоров LG

Опрос: 62% родителей чувствуют, что из-за пандемии они не справляются с большой нагрузкой

Опрос: 77% родителей обеспокоены неопределённостью в дальнейшем учебном процессе

Список победителей акции Bite «Посетители салонов Bite любят подарки»

Опрос: 71% родителей считают, что в этом году начало нового учебного года будет отличаться от прежних лет

Определены победители 4-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Диана Шмите: Малые и средние предприятия сильны настолько, насколько сильны их ИКТ-решения

Определены победители 3-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Определены победители 2-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Определены победители 1-го розыгрыша акции для клиентов Bite!

Каспарс Булс: Почему компании должны целенаправленно внедрять ИКТ-решения

Определены победители клиентской акции Bite!

BITE открывает в центре Риги самое большое на сегодняшний день количество базовых станций 5G

Каспарс Булс: Для рестарта экономики будет важна инфраструктура 5G

Как революционное цифровое поколение изменило нашу повседневную жизнь?

Опрос: Родители считают, что кибермоббинг – это следствие вседозволенности в интернет-среде

За 15 лет компания BITE стала самым быстрорастущим оператором мобильной связи в Латвии

Об акции ManaBite “Делай удобнее и выиграй”

BITE: на сегодняшний день потребление мобильных данных сохраняется

«BITE One IT» начинает предлагать виртуальные частные серверы

Что родители должны рассказать своим детям о безопасности при использовании TikTok?

После кризиса необходимо найти золотую середину между работой в офисе и удалённо

В прошлом году оборот BITE вырос на 6,2%

#Newnormal – модель работы завтрашних победителей

BITE: во время чрезвычайной ситуации самый просматриваемый контент

В связи с чрезвычайной ситуацией в стране, с 16 марта все салоны BITE будут закрыты

Развивая концепцию OneIT, BITE начинает предлагать фиксированную телефонную связь

78% жителей Латвии откладывают установку обновлений ОС своих мобильных устройств

67% сотрудников повредили выданные работодателями мобильные устройства, уронив их

В этом году BITE укрепит свою сеть в крупных городах и регионах Латвии, инвестируя 10% от своего оборота

В этом году BITE увеличила мощность сети в регионах на 83%

Опрос: в Латвии 56% родителей не осознают серьезности последствий кибермоббинга

Предприниматели еще полностью не осознают, какую роль в обслуживании клиентов играют ИКТ-решения

Объём мобильных данных, используемых жителями Латвии в ЕЭЗ, увеличился в сто раз

В этом году технологией 4G+ более будет оснащено 40% сети BITE

Инвестировав 100 000 евро, BITE разработала мобильное приложение «ManaBite»

С целью содействия развитию в Латвии и Литве 5G «BITE Grоup» и «Tele2» разделят сетевую инфраструктуру

Латвийские хоккейные фанаты отличаются преданностью в своей команде и громким голосом

Практические советы о том, как выбрать электроскутер и безопасно на нём передвигаться

Более половины жителей Латвии на чемпионате мира по хоккею болеют за Латвийскую сборную

BITE завершила проект по дигитализации центров обслуживания клиентов

Hаиболее активно мобильный интернет в телефонах используют жители Курземе

Завершён процесс реорганизации компании “Latnet”

Практические советы экспертoв, kак говорить с детьми о кибермоббинге

В этом году BITE увеличит мощность сети на 53%

Самые опасные вредоносные программы для пользователей мобильных устройств

Как родители могут разумно присматривать за действиями своих детей в интернете?

BITE удваивает онлайн-продажи

В прошлом году BITE инвестировала 100 000 евро в развитие профессионализма своих работников

Десять признаков, которые могут указывать на то, что ребенок страдает от кибермоббинга

Эксперт: Может ли встроенная память смартфона изменить мир?

BITE: 45% объёма интернета расходуется на крупнейшие социальные сети – «Youtube» un «Facebook»

Как придать отношениям дополнительную романтику, используя современные технологии?

Как цифровые технологии помогают повысить эффективность бизнеса

Тенденция: самые востребованные цвета мобильных телефонов - чёрный, синий и золотой

Эксперты: взрослые часто допускают в интернете те же ошибки, что и дети

Технологии для ограничeния использования смартфона во время вождения автомобиля

Новая тенденция - дорогие смартфоны жёстко конкурируют с более дешевыми устройствами

Kак продлить жизнь аккумулятора мобильного телефона в холодную погоду?

Во время праздников расход мобильных данных удвaивaется

Что характерно для традиции Латвийских жителей говорить «Спасибо!»?

Как лучше всего запечатлевать самые красивые моменты праздника с помощью смартфона?

Приключения тех, кто работает в праздники

Эксперты: Сотрудники становятся все более ценными

Опрос: Особое "Спасибо!" за работу в праздники заслужили медики

Как позаботиться о безопасности технологических Новогодних подарков?

Слияние компаний "Stream Networks" и "LATNET Serviss"

Эксперт: Технология 5G даст бизнесам возможность стать эффективнее и быстрее развиваться

Что необходимо учитывать родителям, разговаривая о кибермобинге с детьми “цифрового поколения”?

В этом году в модернизацию сети и услуг в регионах BITE инвестировала 8 миллионов евро

BITE и “Huawei” укрепляет сотрудничество

BITE в новом хоккейном сезоне продолжает сотрудничество с LHF

Как составить привлекательное CV и написать мотивационное письмо?

Четыре вещи, которые нужно знать о "гейминге"

Эксперты: сложно представить эффективный бизнес использования продуманных технологических решений

Смартфоны и кибер-безопасность: популярные мифы и факты

BITE начинает внедрять в Латвии сеть Интернета вещей

BITE становится первым оператором мобильной связи в Латвии, предлагающим бизнес-решения “Apple”

Пять мобильных гаджетов, способных облегчить жизнь любому автомобилисту

Взгляд молодых профессионалов на карьеру в Латвии – мифы и факты

Опрос: Четвёртая часть населения Латвии не считает соседние страны заграницей

Опрос: Каждый пятый житель Латвии путешествует без страховки

Что делает "iPhone" культовым товаром?

Пять мобильных игр для улучшения продуктивности работы

Инвестировав 100 000 EUR, BITE открыла в Даугавпилсе первый региональный "Парк новых технологий BITE"

Kак позаботиться о безопасности детей во время массовых мероприятий

Всё чаще вместо домашнего интернета люди выбирают мощное мобильное подключение

Подготовь смартфон к путешествию и отдыхай без забот

Аксессуары для смартфонов, которые пригодятся для ярких летних мгновений

Опрос: в Латвии родителей детей больше всего беспокоят угрозы от незнакомцев

Четыре креативных бренда Латвии, которые имеет смысл поддержать

Каждый третий следит за происходящим на чемпионате с мобильного устройства

Киберпреступления беспокоят предпринимателей больше чем вандализм и воровство

TOP 10 советов от опытных болельщиков Латвийского хоккея

BITE расширяет покрытия сети в Латвийских регионах – открыты семь новых базовых станций 4G

Третья часть фанатов Латвийского хоккея считает, что главное не победа, а участие

BITE планирует вложить в развитие инфраструктуры сети около 10 миллионов евро

Болельщики Латвийского хоккея: Чемпионат мира по хоккею – это традиция которая объединяет

BITE продолжает укреплять качество и ёмкость сети

''BITE Latvija'' приобрела ''Stream Networks'' и ''LATNET Serviss''

BITE начинает предлагать новую услугу: Умное видеонаблюдение для дома и бизнеса

Использование мобильной связи в роуминге в Европе продолжает расти

Возрастает роль мобильных приложений в бизнесе

Мобильные приложения, которые помогут осуществить самые популярные планы на новый год

BITE активно расширяет покрытие интернета 4G

На призыв порадовать работающих в праздники откликнулось несколько тысяч жителей Латвии

Более 50% жителей Латвии поздравляют своих близких с Рождеством, используя мобильный телефон

Мобильные приложения, которые сделают ожидание Рождественских праздников более увлекательным

Сеть BITE будет использоваться для обеспечения услуг интернета в полётах над странами Балтии

Опрос: в праздничные выходные дни будет работать каждый десятый

Пять смарт-устройств, которые порадуют ценителей в Рождественские праздники

Эксперты дают рекомендации, как распознавать фальшивые приложения и как безопасно совершать покупки

«Stream Networks» и его дочерняя компания «LATNET Serviss» присоединятся к «BITE Group»

В области безопасности данных в мобильных устройствах у населения очень слабые знания

Жителям предлагается проверить свои знания в области кибербезопасности

BITE начинает предлагать инновационный продукт для удобной и надёжной связи между родителями и детьми